نامه لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی به کجا رسید؟/ سهم 40 درصدی کالاهای خارجی در بازار خالی مانده است

با آغاز ممنوعیت واردات لوازم خانگی بازار لوازم خانگی کشور دچار آشفتگی شدیدی شد. این ممنوعیت حتی شامل کالاهایی که در داخل کشور هم تولید نمی شدند، شد و در نتیجه تولیدکنندگان داخلی هم نتوانستند جای خالی سهم 40 درصدی کالاهای خارجی در بازار را پر کنند.

از زمان بسته شدن واردات لوازم خانگی به کشور که به بهانه تنظیم بازار توسط دولت صورت گرفت، چند ماهی می گذرد. نوسانات بازار ارز و همچنین آغاز مجدد تحریم ها باعث شد تا دولت به فکر محدودیت های ارزی باشد و بستن درهای واردات، اولین و تنها راهکار دولت بود.


البته پیش از اردیبهشت سال جاری که آمریکا خروج خود از برجام را اعلام کند، سال ها بود برخی از تولیدکنندگان داخلی پاشنه در دولت و مجلس را از جا در آوردن که جلوی واردات را بگیرید تا از تولید ملی حمایت شود. تولیدکنندگان معتقد بودند که با بسته شدن درهای کشور، توان تامین و تنظیم بازار را دارند. متاسفانه حتی یک روز پس از آغاز ممنوعیت واردات، بازار تنظیم نشد و حتی برخی از تولیدکنندگان داخلی دست به احتکار کالا زدند.


یک منبع آگاه پیش از تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت به خبرنگار «ال کا ایران» گفته بود که : "نامه درخواست لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی روی میز وزیر صنعت رفته و در حال بررسی است".

محمد طحان پور- رئیس اتحادیه لوازم خانگی- با تایید این خبر ال کا ایران گفت : موضوع لغو ممنوعیت واردات لوازم خانگی مصادف شد با تغییر وزیر صنعت، معدن و تجارت که در چنین شرایطی معمولا دست مدیران به امضاء بخشنامه و یا اصلاحیه ای نمی رود.


وی ادامه داد : بنده فکر می کنم مسئولین نیز به این نتیجه رسیده اند که از زمان بسته شدن واردات لوازم خانگی و کمبود کالا در بازار که قرار بود توسط تولیدکنندگان داخلی تامین شود، ضرر این بی برنامه بودن را مردم کردند.


طحان پور افزود : 40 درصد بازار ایران توسط کالاهای خارجی تامین می شد که به دنبال بسته شدن واردات، گرانفروشی و کمبود کالا در بازار به وجود آمد. بازار توسط تولیدکنندگان داخلی تامین نشد و در نتیجه تنها مردم به عنوان خریداران واقعی متضرر شدند.


وی تصریح کرد: ما نیز در این بخش اعتارض داشتیم به ویژه در کالاهایی نظیر کولر گازی و ظرف شویی که توانایی تولید آن در بازار وجود نداشت.


رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفت : ما معتقدیم اگر قرار باشد واردات باز شده و باعث رقابت در بازار شود تا به این واسطه تولیدکنندگان داخلی به کیفیت محصولات تولیدی خود اضافه کنند، واردات تنها از کشورهای با کیفیت باشد. درست است در حال حاضر ما تحریم هستیم، اما در چنین شرایطی هم کشور ترکیه کالاهای با کیفتی برای ورود به ایران دارد.


به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، بازار لوازم خانگی یکی از بازارهای مهم کشور است که در بحث معیشت و نیازهای زندگی، در اولویت بسیار بالایی قرار دارد. هم اکنون شرایط بد تولید و کمبود سرمایه در گردش باعث شده تا برخی از تولیدکنندگان بزرگ کشور نیز دست به پیش فروش لوازم خانگی بزنند. از طرفی بسته بودن واردات در کالاهایی که حتی توان تولید آن در کشور وجود ندارد باعث آشفتگی و گرانفروشی در بازار شده است. دولت می تواند با تغییرات تعرفه ای و البته به صورت ساماندهی شد، واردات لوازم خانگی را آزاد کند تا به این واسطه هم بازار تنظیم شود و هم رقابت در میان تولیدکنندگان از سر گرفته شود.

نماد