اثرات منفی ویروس کرونا بر بازار لوازم خانگی/ درخواست برای به تعویق افتادن اخذ مالیات

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران گفت:‌ فروش واحدهای صنفی لواز خانگی بر اثر شیوع ویروس کرونا به حداقل رسیده و این بنگاه‌ها دچار ضرر و زیان فراوانی شده‌اند.
مرتضی میری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در پاسخ به این سؤال که شیوع ویروس کرونا چه تاثیری بر کسب و کار واحدهای صنفی فروش لوازم خانگی داشته است، گفت: بازار لوازم خانگی از قبل دچار رکود بود اما با اوضاع پیش آمده این بازار دچار رکود شدیدتری شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با تاکید بر اینکه صنف فروشندگان لوازم خانگی در طول سال همواره برای رونق کسب و کار در انتظار ایام پایانی سال است، گفت: هر ساله وضعیت فروش در ماه‌های آخر سال نسبت به سایر ماه‌ها بهتر است و کسبه بخش قابل توجهی از درآمد سالانه خود را در اسفند ماه به دست می‌آورند.

میری گفت:‌ متاسفانه در 10 روز اخیر با شیوع ویروس کرونا به شدت فروش در واحدهای صنفی لوازم خانگی افت کرده و اغلب فروشندگان مشتری ندارند.

وی اظهار داشت: مردم در این روزها اغلب به فکر تامین کالاهای اساسی و مواد شوینده و ضد عفونی کننده هستند و با توجه به نگرانی‌های حاصل از شیوع ویروس کرونا برای خرید اقلام غیرضروری مانند لوازم خانگی کمتر اقدام می‌کنند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: در روزهای اخیر واحدهای صنفی فروش لوازم خانگی از ما خواسته اند تا با توجه به نبود مشتری تعطیلی چند روزه اعلام کنیم.

میری در پاسخ به این سؤال که چه انتظاری از دولت برای حل بخشی از این مشکلات دارید، گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی کسبه مالیات است؛ لذا از دولت و وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌خواهیم در شرایط فعلی نسبت به اخذ مالیات تمیهداتی را در نظر بگیرد و حداقل از اخذ مالیات اسفند 98 صرف نظر کند.

وی افزود: هزینه واحدهای صنفی بسیار بالاست و برخی مجبور به پرداخت اجاره بها هستند بنابراین به نظر می رسد در این شرایط مردم با در نظر گرفتن اوضاع اقتصادی مسائل و مشکلات یکدیگر را بیشتر درک کنند و در صورت امکان در راستای یاری رساندن به یکدیگر اخذ اجاره بهای واحدهای صنفی حداقل یک ماه به تاخیر بیفتد تا این بحران فراگیر سپری شود و اوضاع به حالت عادی بازگردد.

نماد