شماره 49 مجله اتحادیه لوازم خانگی

شماره 49 مجله اتحادیه لوازم خانگی (پاییز 98) منتشر شد.

جهت دریافت به اتحادیه مراجعه فرمایید.

«سام» و «جی پلاس» جایگزین سامسونگ و ال‌جی می‌شوند

رئیس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم خانگی تهران گفت:‌ با خروج شرکت‌های لوازم خانگی کره‌ای، نشان‌های ایرانی «سام» و «جی پلاس» جایگزین برندهای سامسونگ و ال‌جی می‌شوند.

«سیدمرتضی میری»‌ امروز (سه‌شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: در ماه‌های گذشته و اعمال تحریم‌ها علیه کشورمان که خروج بسیاری شرکت‌های بزرگ از جمله ال‌جی و سامسونگ کره‌جنوبی از بازار لوازم خانگی کشورمان را به دنبال داشت، تولیدکنندگان ایرانی این شرکت‌ها، تصمیم به جایگزینی محصولاتی جدید با استفاده از خطوط تولید، امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی خود شدند.

به گفته این مقام صنفی، پس از رایزنی‌های فراوان در نهایت مسئولان شرکت سام با یک شرکت چینی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید لوازم خانگی به توافق رسیدند که شرکت یاد شده قطعات و مواد اولیه شرکت‌های بزرگ اروپایی را تامین می‌کند و محصولات جدید این شرکت با نام ایرانی «سام» به‌تدریج وارد بازار خواهد شد.

وی بیان داشت:‌ همچنین تولیدکنندگان ال‌جی در ایران، اکنون با شرکتی چینی به توافق رسیده‌اند که تامین‌کننده مواد اولیه و تجهیزات درجه یک برای شرکت‌های صاحب نام اروپایی است و محصولات جدید این شرکت با همین کیفیت با نام «جی‌ پلاس» وارد بازار خواهد شد.

میری تاکید کرد:‌ به این ترتیب، تولید محصولات جدید یادشده با گارانتی‌های «سام‌سرویس» ‌و «گلدایران» تداوم خواهد داشت و مردم همچون گذشته کیفیت بسیار خوبی را از تولیدات آنها شاهد خواهند بود.

برند سام ابتدا در محصولاتی همچون سیستم‌های صوتی و تصویری و سپس با وقفه‌ای کوتاه محصولات شوینده و برودتی تولید و وارد بازار خواهد شد.

در ارتباط به برند «جی پلاس» نیز، تعداد محدودی تامین‌کننده پنل در جهان وجود دارد که همکاری با آن شرکت‌ها همچنان ادامه خواهد داشت؛ بنابر این کیفیت تولید تلویزیون جی‌پلاس همچون گذشته که تحت برند ال‌جی تولید می‌شد، حفظ خواهد شد.

اکنون تلویزیون جی‌پلاس در سیرجان تولید می شود و کارخانه دیگر تلویزیون‌ سازی در قزوین در حال آماده‌سازی و تجهیز است و پس از آن طیف گسترده‌ای از محصولات این شرکت از جمله لباسشویی، ظرفشویی، مانیتور، اسمارت‌بُردها و حتی گوشی تلفن‌همراه، با همکاری تامین‌کنندگان صاحب فناوری خارجی در دستور کار است.

آرامش نسبی به بازار لوازم خانگی بازگشت

بازار لوازم خانگی برخلاف ماه های گذشته که التهابات زیادی را شاهد بود، این روزها در آرامش نسبی به سر می برد و از نظر کارشناسان با ورود محصولات و برندهای جدید به بازار، این آرامش تداوم خواهد داشت.

در این زمینه، رئیس هیات مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران می گوید: اکنون بازار آرام و باثباتی را در لوازم خانگی شاهد هستیم، قیمت ها به تعادل رسیده و عرضه و تقاضا در مقایسه با ماه های گذشته، خود را بهتر در بازار پیدا کرده است.

«علیرضا موسوی‌مجد» در گفت وگو با ایرنا افزود: اکنون مشکلی بابت عرضه کالاها وجود ندارد و تولیدکنندگان هر آنچه تولید می شود را به بازار عرضه می کنند.

وی بیان داشت:‌ در مقایسه با ماه های گذشته تقاضای کاذب کمتری را در بازار شاهد هستیم و افرادی که مصرف کننده واقعی هستند برای خرید یا تامین جهیزیه مراجعه می کنند.

این مقام صنفی در عین حال گفت: کالاهای قاچاق و لوازم خانگی با نام بانه همچنان در بازار موجود است و در سایت ها و فضای مجازی تبلیغات وسیعی در مورد آنها انجام می شود، هرچند سهم این دسته از کالاها در بازار رو به کاهش است.

وی پیش بینی کرد تا چند ماه آینده و حتی برای ایام پایانی سال به‌ویژه با ورود محصولات و برندهای جدید نیز شرایط خوبی را در بازار شاهد باشیم.

موسوی مجد ادامه داد: قیمت لوازم خانگی تولیدی شرکت ها در سامان ۱۲۴ وزارت صنعت، معدن و تجارت موجود است و استقبال خوبی نیز از سوی مردم از کالاها وجود دارد.

بازگشت برندهای کره ای و گرم شدن تنور رقابت تولید

«مرتضی میری» ‌رئیس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم خانگی نیز ضمن تایید ثبات بازار لوازم خانگی، خاطرنشان کرد:‌ قیمت ها از حدود اردیبهشت و خرداد ماه امسال تغییری نداشته است.

این مقام صنفی به ایرنا گفت: برخی تولیدکنندگان بزرگ تخفیف های خوبی برای محصولات خود قرار داده‌اند و بطور نمونه تلویزیون‌های ۵۰ اینچی با متوسط قیمت چهار میلیون تومان، این روزها با ۲۰ درصد تخفیف عرضه می‌شود.

وی یادآور شد:‌ با توجه به اینکه دولت بابت واردات پنل های تلویزیون، ارز نیمایی در اختیار تولیدکنندگان قرار می دهد، قیمت تلویزیون به حد مطلوب و قابل قبولی رسیده است.

میری بیان داشت:‌  برندهای کره ای ال. جی، سامسونگ و دوو که در ماه های گذشته از بازار کشورمان خارج شده بودند، در حال بازگشت هستند، به طوری که دوو تولید خود را از سر گرفته و دو برند دیگر با شعار «دوباره بر می‌گردیم» به زودی قرار است تحت نام و برند جدید به تولید بپردازند.

وی خاطرنشان کرد:‌ اکنون تولید لباسشویی در شرکت‌های یاد شده به حد انبوه رسیده، به زودی تولید یخچال و ساید را آغاز می کنند و تا آخر سال ظرفشویی های تولیدی آنها نیز وارد بازار می شود.

رئیس اتحادیه صنف توزیع‌کنندگان لوازم خانگی ادامه داد:‌ با توجه به ثبات قیمت ارز نیمایی، کمترین حباب را در قیمت این کالاها شاهدیم و رقابت بین تولیدکنندگان به‌ویژه با بازگشت برندهای کره ای می تواند اندک حباب موجود را تخلیه کند. 

وی گفت:‌ اکنون کالا به اندازه کافی در فروشگاه ها موجود است و کمبودی وجود ندارد و با افزایش رقابت شرکت ها در هفته ها و ماه های آینده، حتی کاهش قیمت ها را در ایام پایانی سال و شب عید شاهد باشیم.

به گزارش ایرنا، بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۵۹۵ هزار و ۵۰۰ دستگاه یخچال و فریزر در نیمه نخست امسال و رشد ۱۳.۶ درصدی آن در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

برپایه آمارهای یادشده، از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه ۲۹۱ هزار و ۴۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی تولید شد. این آمار در مقایسه با ۲۵۶ هزار و ۹۰۰ دستگاه تولید نیمه نخست پارسال ۱۳.۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در این مدت ۵۶۴ هزار و ۲۰۰ دستگاه کولر آبی نیز تولید شد که حاکی از رشد ۲.۱ درصدی آن در مقایسه با دوره ۶ ماه نخست پارسال است.

در مدت یاد شده اما تولید تلویزیون رشد منفی را تجربه کرد و با افت ۹ درصدی در مقایسه با نیمه نخست پارسال به ۳۱۸ هزار و ۵۰۰ دستگاه رسید.

مشارکت بیش از ۴۰۰ شرکت داخلی و خارجی در نمایشگاه لوازم خانگی تهران

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی با مشارکت بیش از ۴۰۰ شرکت داخلی و خارجی در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران آغاز به کار کرد که در آن شرکت های آلمانی، چینی و ترکیه ای از جمله حاضران محسوب می شوند.

آمار شرکت های داخلی و خارجی حاضر در این نمایشگاه به ترتیب ۳۹۴ و ۲۷ شرکت اعلام شده  که در فضایی به وسعت ۲۸ هزارو ۱۱۶ مترمربع حضور یافته اند و به مدت چهار روز تا یکم اذر دایر است.

 دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در حاشیه این نمایشگاه به ایرنا گفت: نمایشگاه امسال با شعار « بازارها باید از مرزها بگذرد» برگزار شده و در کنار پاسخگویی به همه نیازمندی های داخلی باید صادرات محوری در دستور کار قرار گیرد.

حبیب  الله انصاری » افزود: تعداد شرکت های حاضر نمایشگاه در مقایسه با پارسال ۳۵ درصد افزایش نشان می دهد.

وی اضافه کرد: آنچه از شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی در خواست شده همکاری مشترک با طرف های خارجی است.

انصاری خاطرنشان کرد: شناساندن تولید کنندگان داخلی و ایجاد و توسعه بازار همچنین تعمیق داخلی سازی قطعات از جمله اهداف امسال برپایی این  نمایشگاه است.

وی  گفت: سالنی اختصاصی به منظور در معرض دید گذاشتن آن دسته از قطعات و تجهیزاتی که توان ساخت آنها در داخل وجود ندارد، در نظر گرفته شده که در امتداد  برنامه های وزارت صنعت برای برپایی میزهای تخصصی داخلی سازی است.

دبیرکل انجمن یاد شده، پیرامون آمار تولید لوازم خانگی در ۶ ماهه  نخست امسال گفت: اغلب لوازم  خانگی با رشد همراه بوده و تاکید کرد چنانچه نقدینگی تامین شود و کاهش بروکراسی بانکی، مشکلات واردکنندگان مواد اولیه و تجهیزات تقلیل می یابد و این صنعت کمترین مشکلات را برای رشد دارد.

وی داخلی سازی قطعات و تجهیزاتی از جمله کمپرسور یخچال را نیازمند سرمایه گذاری لازم دانست، زیرا آمار تولید این بخش می تواند به مراتب بالاتر از تولید فعلی کشور و نیز صادرات هم می تواند پاسخگوی سرمایه گذاری ها در این زمینه باشد.

نوزدهین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی از امروز ( سه شنبه) با حضور حسین مدرس خیابانی قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی ،بهمن حسین زاده مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی ایران، حمید زاد بوم سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران و مهدی نیارکی سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه تا جمعه یکم آذرماه پذیرای علاقمندان و صنعت گران است.

جزییات انبار لوازم‌خانگی کشف‌شده در بازار تهران

بعد از انتشار این خبر، شایع شده بود که ارزش کالاهای درون انبارها دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است اما این رقم به‌هیچ‌عنوان، منطقی نیست.

گسترش‌نیوز: آیا تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند لوازم‌خانگی موردنیاز بازار را تولید کنند؟ ارقام گفته‌شده درباره انبارهای کشف‌شده لوازم‌خانگی در شهر تهران واقعیت دارد یا اغراق‌آمیز است؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود با رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی به گفت‌وگو نشستیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

موضوع در حال بررسی است

دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یک محموله لوازم‌خانگی قاچاق، کشف و ضبط شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در ارتباط با این موضوع گفت: تعداد انبارها، ۲ مورد است. یکی از انبارها در شهرری قرار دارد که اطلاع چندانی درباره جزییات آن نداریم. انبار دوم در محدوده مرکزی تهران است. این انبار به یک شخص تعلق ندارد؛ ۱۳۵ تا ۱۴۰ نفر از مغازه‌داران هرکدام ۱۰ تا ۱۵ متر از انبار را در اختیار داشته‌اند و اجناس خود را در آنجا انبار می‌کردند.

مرتضی میری در تشریح بیشتر این موضوع اظهارکرد: این پرونده در حال بررسی است. نمایندگان اداره آگاهی، اتاق اصناف و گمرک اجناس را بررسی و تفکیک می‌کنند. مقداری از اجناس، ایرانی است که کنار گذاشته می‌شود؛ تکلیف بخشی از کالاها از گمرک استعلام شده است که جواب آن مثبت بوده و کنار گذاشته شده‌اند. به‌هرحال بررسی دقیق موضوع زمان می‌برد. باید منتظر ماند تا مشخص شود دقیقا چه مقدار از این کالاها، قاچاق است.

وی در ادامه افزود: بعد از انتشار این خبر شایع شده بود که ارزش کالاهای درون انبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. این رقم به‌هیچ‌عنوان منطقی نیست. البته این رقم بعداً به شدت کاهش یافت. به‌هرحال همان‌طور که گفته شد باید دید چه مقدار از این کالا ایرانی است، چه مقدار از آن از طریق غیرقانونی وارد شده است و چه مقدار آن قاچاق است. ممکن است تا آخر هفته نتیجه بررسی‌ها مشخص شود. ما هم معتقدیم که اگر متخلف باشند باید به سزای اعمال خود برسند.

برخورد با قاچاق از مبدا صورت بگیرد

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در ارتباط با راهکار موثر برای رفع معضل قاچاق گفت: برخورد با قاچاق باید از مبادی ورودی شروع شود. کالای قاچاق قبل از آنکه وارد مغازه شود راهی هزار کیلومتری را از مرز تا تهران، پشت سرگذاشته است. این حجم از قاچاق به صورت کامیونی وارد می‌شود. جنسی که کوله‌بر به صورت دانه‌ای وارد می‌کند اهمیت و تاثیری ندارد. مشکل اصلی اینجاست که جنس در دبی خریداری می‌شود و به صورت کامیونی به کشور وارد می‌شود. باید دید چه دست‌های پنهانی در کار است. یکی از نمایندگان مجلس می‌گفت که ۱۰ نقطه مرزی داریم که بیشتر قاچاق در این ۱۰ نقطه انجام می‌شود. مشخص است که نظارت و کنترل این مبادی باید به مراتب بیشتر شود. جنس قاچاق قبل از رسیدن به تهران، حداقل ۷ یا ۸ پاسگاه را پشت سر می‌گذارد.

حذف برندهای کره‌ای

آیا تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند نیاز بازار داخل را تامین کنند؟ مرتضی میری در پاسخ این سوال اظهارکرد: اوایل نتوانستند وعده خود را عملی کنند ولی به‌مرور توانمند شدند و حجم تولید را افزایش دادند. خوشبختانه دو تا سه برند کره‌ای تقریباً به‌طور کامل از بازار حذف شدند. این برندها حدود ۴۰ درصد بازار داخلی را تامین می‌کردند. در مجموع فکر می‌کنم کمبود لوازم‌خانگی ما ظرف دو تا سه ماه آینده حل شود. نه‌تنها کمبود برطرف می‌شود بلکه افزایش رقابت باعث شود قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

وی در ارتباط با بحث تقلب در حوزه لوازم‌خانگی گفت: بعضی کالاهای نامرغوب ایرانی به اسم کالای خارجی به مردم فروخته می‌شود. ما در اتحادیه به کمک اتاق اصناف و سازمان صنعت و معدن استان تهران یک لوگو طراحی کرده‌ایم. این لوگو در واحدهای صنفی که مورد تایید این سه نهاد هستند نصب می‌شود که مردم بدانند از کجا خرید کنند. به مردم توصیه می‌کنم فریب تبلیغاتی که در فضای مجازی می‌شود را نخورند چون اگر مشکلی پیش بیاید به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان حق آنها را اعاده کرد.

وی در پایان درباره هزینه خرید یک جهیزیه خود گفت: نرخ جهیزیه متغیر است اما می‌توان گفت که برای خرید جهیزیه حداقل باید بالای ۲۵ میلیون تومان اختصاص داد.

پیامک‌ها و سایت‌های کالای بانه‌ ای را مدیریت کنید؛ مبارزه با قاچاق پیشکش!

یکی از معضلات بزرگ این روزهای تولیدکنندگان لوازم خانگی، قاچاق است. پدیده شومی که ضربات مهلکی به بخش تولید کشور وارد کرده و متاسفانه تا به امروز آن طور که باید برخورد جدی با متخلفان صورت نگرفته است.

اولین انتقاد قابل اشاره به سیستم نظارتی برخورد مقطعی و احتمالا نمایش گونه در سطح عرضه است. اینکه حالا هرازچندگاهی دستگاه های نظارتی به بازارهای فروش لوازم خانگی بروند و کالاهای قاچاق را جمع آوری و در نهایت واحد صنفی متخلف را جریمه کنند، نه تنها مسکن موقت هم به شمار نمی رود، بلکه پاک کردن صورت مساله است.

پر واضح است که واحدهای فروشنده متخلف، آخرین حلقه از این پدیده ناخوشایند اقتصادی هستند. لوازم خانگی کالای کوچکی نیست که به راحتی از مرزهای آبی وارد خاک کشور شوند، از گمرک و یا چند مرز زمینی و ایست های بازرسی عبور کنند و کسی متوجه آنها نشود.

در همین رابطه عبدالمجید اجتهادی مدیر کل پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفته بود : «هماهنگی قاچاقچیان با برخی از افراد صاحب منصب در استان های مرزی از دلایل قاچاق لوازم خانگی به کشور است و در حقیقت آن صاحب منصبان ورود کالا به مرزی های کشور را تسهیل می کنند.»

از همه این ها که بگذریم تعداد زیاد فروشگاه های اینترنتی “کالای بانه ای” است. یک جستجوی ساده در موتور جستجو گر گوکل نشان می دهد که بیش از صدها سایت فروش لوازم خانگی بانه وجود دارد که دست برقضا هیچکدام هم فیلتر نیستند.

البته این روزها خود معضل کالاهای قاچاق بانه ای نیز به معضل تبدیل شده!!! یعنی چه؟ یعنی اینکه در گذشته کالای بانه ای در حقیقت یک کالای قاچاق بود که از خارج کشور وارد شده بود اما در حال حاضر کالای بانه ای مشخص نیست که قاچاق است یا لوازم خانگی ایرانی که به اسم کالای خارجی بانه ای در اختیار خریداران قرار می گیرد. بماند که بخش عمده ای از این کالاها در زیرپله های تهران و با بی کیفیت ترین قطعات موجود تولید و به بانه فرستاده می شود تا به اسم کالای خارجی با کیفیت و البته بانه ای به مشتریان بخت برگشته فروخته شود.

در مدت زمان اندکی که فشارها برای مقابله با قاچاق لوازم خانگی افزایش یافته بود، بخش عمده ای از فروشندگان کالای قاچاق به فضای مجازی روی آوردند که البته هیچ نظارتی هم بر آنها نشد. حالا که بازار رها شده لوازم خانگی جولانگاه قاچاقچیان کالا شده، سایت های فروش کالاهای بانه ای با قدرت بیشتری به کار خود ادامه می دهند.

ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از این کالاها دیگر کالای بانه ای نیستند و در حقیقت تولیدات داخلی هستند که به اسم کالای بانه ای فروخته می شوند. در همین رابطه سید مرتضی میری؛ رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفته بود : «این روزها به دلیل کمبود لوازم خانگی خارجی در کشور، برند محصولات داخلی را عوض کرده و مارک برند‌های پرطرفدار را به آن‌ها الصاق و هم قیمت برند خارجی عرضه می‌کنند. قاچاق لوازم خانگی این روزها به دور از چشم دستگاه‌های نظارتی رخ می‌دهد و از آنجا که این فعالیت‌ها درآمد مشخصی ندارند و از راه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند قابل رصد نیستند.»

به تمام آنچه که گفته شد پیامک های تبلیغاتی فروش کالای قاچاق را نیز اضافه کنید. معضل دیگری که نه اپراتور های تلفن همراه مسئولیتش را قبول می کنند و نه هیچ نهاد نظارتی دیگری!!! حال این پرسش مطرح می شود که طرح مبارزه با قاچاق کالا به ویژه در بخش فروش لوازم خانگی، وقتی توان جلوگیری از پیامک های تبلیغاتی قاچاق را ندارد چگونه می خواهد ریشه قاچاق در کشور را خشک کند؟!!

فرصت صادرات لوازم خانگی در سایه تحریم/ پتانسیل ۱۵ کشور همسایه را جدی بگیریم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، صنعت لوازم خانگی ایران یکی از مهمترین صنایع کشور بوده که به دلیل موقعیت استراتژیک خود می توانست به بحث اقتصاد بدون نفت کمک شایانی کند اما اینکه طی چند سال گذشته و حتی قبل از تحریم ها از این پتانسیل بالقوه کشور به درستی استفاده شده یا خیر جای نقد و بررسی فراوان دارد.

با آغاز مجدد تحریم ها و تاکیدات مقام معظم رهبری برای خودکفایی در تولید، رشد و رونق در اقتصاد کشور برنامه ریزی ها برای رسیدن به این اهداف آغاز شد. اما یکی از ارکان اساسی رونق تولید، تمرکز بر روی مقوله مهم صادرات است چنانکه صادرات می تواند در توسعه برند ایرانی نقش مهمی ایفا کند و از طرفی باعث ایجاد اشتغال پایدار برای زن و مرد سرزمین عزیزمان خواهد شد.

متاسفانه سوء مدیریت ها طی سال های گذشته باعث شد تا صنعت لوازم خانگی به جایگاه واقعی خود دست پیدا نکند اما در شرایط فعلی تولیدکنندگان داخلی می توانند به واسطه تولید با کیفیت علاوه بر کسب سهم بیشتر بازار داخل، بازارهای صادراتی منطقه را نیز به دست آورند.

با توجه به اینکه استراتژی وزارت صنعت در سال جاری تمرکز بر روی صادرات به ۱۵ کشور همسایه است، تولیدکنندگان داخلی می توانند از این فرصت طلایی به خوبی بهره ببرند هرچند مشکلاتی بر سر راه تولید وجود دارد اما نباید در این حوزه فرصت سوزی رخ دهد.

در همین رابطه رضا رحمانی؛ وزیر صنعت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که با محوریت توسعه صادرات غیر نفتی برگزار شد گفته بود : « امروز راه نجات اقتصاد کشور در توسعه صادرات غیر نفتی است و بر همین مبنا روی افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه هدف گذاری ویژه ای انجام داده ایم. : برای افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه از همه دستگاه‌های مسئول در مسیر صادرات کالا و خدمات، انتظار داریم کاملا همسو عمل کنند تا شاهد حصول نتایج لازم از این هدف گذاری در سطح اقتصاد کشورمان باشیم. برای هر یک از این کشورهای هدف صادراتی مسئول مشخصی تعیین و ضمن بررسی دقیق زمینه های صادراتی به کشورهای مقصد، میزان افزایش صادرات را بطور مستمر رصد خواهیم کرد.»

البته سازو کار صادرات باید با نظارت ویژه وزارت صنعت و دیگر دستگاه های مربوطه صورت پذیرد. متاسفانه در گذشته شاهد این معضل بوده ایم که صادرات کالای بی کیفیت لوازم خانگی باعث شده بود تا بخش مهمی از بازارهای صادراتی را از دست بدهیم.

در همین رابطه محمدرضا مدرس خیابانی؛ قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی به خبرنگار «ال کا ایران» گفته بود : « صادرات کالای لوازم خانگی بی کیفیت احتمالا در آن زمان توسط واسطه ها انجام شده است تا در یک فاصله زمانی کوتاه مدت، سود آنی نصیبشان شود که نتیجه اش از دست دادن یک بازار خوب و قابل اتکا خواهد بود. برای پس گرفتن بازار از دست رفته باید انرژی بسیاری صرف شود چنانکه در واقع نباید اجازه چنین اتفاق ناخوشایندی داده می شد. در حال حاضر به بررسی بازارهای مورد هدف می پردازیم و اگر چنانکه چنین اتفاقی رخ داده باشد تلاش می کنیم تا با توجه به پتانسیل های موجود، دوباره به آن بازار نفوذ کنیم.»

استراتژی وزارت صنعت برای صادرات به ۲+۱۵ کشور به این معنی است که به‌غیر از کشورهای عراق، امارات، افغانستان، ترکیه، پاکستان، فدراسیون روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، عمان، کویت، قطر، ارمنستان، قزاقستان، بحرین و عربستان که کشورهای هم مرز و همسایه به شمار می آیند، دو کشور چین و هند نیز در بسته صادراتی ایران به صورت جدی حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار «ال کا ایران»، یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که چه بازار بزرگی برای صادرات کالای لوازم خانگی در اختیار تولیدکنندگان است و از این فرصت باید به خوبی استفاده شود. هرچند تولیدکنندگان نیز برای رسیدن به این اهداف نیازمند حمایت های دولت به ویژه در بخش تامین سرمایه هستند اما تولید کالای با کیفیت و جذب بازار خارجی اتکا تولیدکنندگان به حمایت های دولت را به حداقل خواهد رساند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

نصب برچسب شناسایی روی واحد‌های توزیع لوازم خانگی (فروشگاه ها)
میری گفت: از هفته آینده، برچسب شناسایی برای واحد‌های شناسنامه دار (رسمی دارای پروانه کسب) توزیع لوازم خانگی در درب این واحد‌ها نصب می‌شود.
 
مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  اظهار کرد: هم اکنون مشکلی در تامین مواد اولیه در بازار لوازم خانگی وجود ندارد و تولیدکنندگان می تواند مایحتاج خود را در بازار رسمی کشور تامین کنند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش که وضع مبارزه با شکل گیری بازار عرضه محصولات لوازم خانگی قاچاق در کشور چگونه است؟ تصریح کرد: قاچاق این صنعت، در کشور کمتر نشده است، به طوری که می‌توان افزایش صددرصدی را در این بازار شاهدبود

میری با بیان اینکه یک هزار و ۶۰۰ واحد‌های رسمی شناسنامه دار در تهران مشغول به فعالیت اند، افزود: از هفته آینده، برچسب‌هایی برای واحد‌های شناسنامه دار در درب این واحد‌ها نصب می‌شود  تا واحد‌های رسمی و غیررسمی در بازار مشخص شوند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه قیمت لوازم خانگی در بازار ثابت است، اظهار کرد: علل این امر را می‌توان خرید مواد اولیه تولیدکنندگان با ارز دولتی(نیما) در بازار دانست  .
به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، امیدواریم که همکاری مسئولان و دولت در این صنف بیشتر شود چرا که این همکاری باید ادامه داشته باشد تا مشکلات موجود در این صنف بخصوص قاچاق مرتفع شود.

داخلی سازی ۱۰۰ درصدی لوازم خانگی؛ عوام فریبی یا واقعیت؟/ تسهیلاتی که در صنعت لوازم خانگی هزینه نشد

طی روزهای گذشته اظهار نظرهای برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی در خصوص دریافت تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی باعث شد تا به بررسی این موضوع بپردازیم که در حال حاضر صنعت لوازم خانگی ایران در چه جایگاهی قرار دارد. متاسفانه طی سال های گذشته سوء مدیریت ها باعث شد تا شرکت های بلند آوازه ای همچون ارج و آزمایش به سرنوشت ناخوشایندی دچار شوند. از نام ارج که در حال حاضر تنها یک کارخانه مانده و از حاصل دست رنج خانواده آزمایش نیز، چند محصول چینی!!!

 روزگاری که نه تحریم بود و نه محدودیت های تولید لوازم خانگی

جنگ ستیزی آمریکایی ها با ایران حرف دیروز و امروز نیست اما سخت ترین روزهای تحریم ایران از سال ۹۱ آغاز شد. زمانی که به دستور مستقیم اوباما؛ رئیس جمهور وقت آمریکا به سنا، صنایع مادر نظیر خودرو و … تحریم شد. اما از همان زمان تا پیش از اردیبهشت ۹۷ شرایط تولید لوازم خانگی در کشور وجود داشت و سختی روزهای تحریم مجدد را تجربه نکرده بود.

البته پیش از تحریم ها نیز صنعت لوازم خانگی در بحث تحقیق و توسعه فعالیت گسترده ای نداشت. بخش عمده ای از بازار در اختیار شرکت های کره ای بود که در ایران کارخانه تولیدی احداث کرده بودند و بخش کوچکی نیز در اختیار چند شرکت تولیدکننده داخلی که به دلیل قیمت مناسب نسبت به رقبای خارجی، برای قشر متوسط رو به پایین جامعه مناسب بود.

اینکه چرا بخش تولید لوازم خانگی در ایران میل به توسعه فناوری های تولید نداشت از چند دیدگاه قابل بررسی است. عدم حمایت دولت های گذشته و البته نگاه سنتی به تولید از سمت خود تولیدکنندگان مهمترین دلایل این عقب افتادگی از تولید محصولات به روز است اما در همان زمان نیز تولید برخی قطعات های تک در ایران به دلیل عدم صرفه اقتصادی و نبود زیرساخت ها امکان پذیر نبود.
 
نتایج آزمون تولیدکنندگان لوازم خانگی در روزهای انحصار

بدعهدی قمار باز آمریکایی اگرچه پیامدهای کوتاه مدت و حتی بلند مدت بدی برای بخش تولید کشور داشت، اما همین اتفاق باعث شد تا برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور که سالها پاشنه در مجلس را از جا در آورده بودند که درهای واردات را ببندید، به آرزوی دیرینه خود برسند. اتخاذ سیاست های جدید ارزی توسط دولت با توجه به شرایط کشور باعث شد تا واردات لوازم خانگی به صورت کامل ممنوع شود.

در همین شرایط که فرصت برای تولیدکنندگان داخلی محیا بود تا از انحصار ناخواسته به وجود آمده برای بازارسازی بیشتر محصولات خود استفاده کننده، برخی از تولیدکنندگان این بازار سازی را به بازار سوزی مبدل کردند. احتکار برخی از شرکت های تولیدکننده باعث شد تا بازار در آشفتگی بیشتر فرو برود و دست خریداران لوازم خانگی از این بازار تشنه به کالا کوتاه بماند.

متاسفانه به دلیل برخی از ملاحظات غلط هیچ وقت نام هیچ یک از شرکت های احتکار کننده فاش نشد چنانکه اگر این اتفاق رخ می داد، امروز شاهد بسیاری از ناهنجاری های اقتصادی در کشور نبودیم.

در برخی از کشورهای آسیایی با ورود به فرودگاه های این کشورها، تصاویر و اسامی افرادی به صورت بزرگ درج شده که در نگاه اول فکر خواهید کرد یک نخبه سیاسی و یا اقتصادی و حتی ورزشکار ملی هستند اما در واقع این افراد مفسدان اقتصادی آن کشور ها هستند که بدون هیچگونه ملاحظه ای اسامی و تصاویر آنها منتشر شده است و همین شفافیت باعث شده تا میزان فساد در این کشورها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

در همین رابطه محمدعلی اسفنانی؛ مدیر کل تعزیرات استان تهران طی اظهار نظری با بیان اینکه اگرچه احتکار باعث کاهش عرضه لوازم خانگی به بازار شد اما مشکل اصلی گرانی لوازم خانگی، احتکار نبود، گفته بود: «شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی داخلی توانایی تامین نیاز بازار را ندارند. اگرچه محدودیت واردات لوازم خانگی باعث افزایش قیمت شد اما انتظار می‌رفت انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و با تامین نیاز مردم، سهم بازار را به دست گیرد چراکه تولیدکنندگان گلایه‌مند بودند که ما کالای ایرانی تولید می‌کنیم اما مردم به سراغ کالای و لوازم خانگی وارداتی می روند. در شرایطی که واردات لوازم خانگی محدود شده است متاسفانه نه تنها با افزایش تولید کالای داخلی مواجه نشدیم بلکه افزایش قیمت‌ها در بازار رقم خورد. برخی شرکت‌ها با بهانه تحریم تعطیل شدند اما سایر شرکت‌ها که ادعا می‌کردند تحریم اثری بر تولید آنها ندارد، میزان تولید را به شدت کاهش دادند تا قیمت کالای تولیدی با وارداتی برابری کند و تمام کاستی های گذشته جبران شود که رفتار صادقانه‌ای با مردم نبود. اگر تعمدی هم نبوده باشد، کاهش میزان تولید منطقی نیست چراکه تولیدکنندگان داخلی لوزام خانگی ادعا می‌کردند ما می‌توانیم تمام نیاز بازار را تامین کنیم، حال آنکه در این امر وامانده‌اند.»

همچنین عبدالله رضیان؛ عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در همین خصوص اظهار کرد : در سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان برای ثبت سفارش مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید لوازم خانگی پرداخت شد این در حالی است که عرضه این ارز در قیمت‌ لوازم خانگی مشهود نبود و قیمت‌ این محصولات براساس دلار آزاد محاسبه شد.وی معتقد است حجم تولیدات لوازم خانگی داخلی نیاز بازار را پوشش نمی‌دهد، اگرچه در گذشته بخش عمده‌ای از لوازم خانگی وارداتی بود اما تولیدکنندگان لوازم خانگی ادعا کردند می‌توانند لوازم خانگی مورد نیاز کشور را تولید کنند اما در این راه واماندند.
 
خیز برخی از تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات ۴ هزار میلیاردی/ حافظه مردم را دستکاری نکنیم

بدعهدی آمریکایی ها و البته احتکار برخی از تولیدکنندگان باعث شد تا صنعت لوازم خانگی ایران به کما برود و این دقیقا همان چیزی بود که کشورهای غربی از تحریم ایران به دنبالش بودند.

اما این روزها بازهم صدای برخی از تولیدکنندگان در بوق و کرنا شده که توان داخلی سازی ۱۰۰ درصدی قطعات را داریم!!!

در اولین پرسش باید از این افراد پرسید که شما در تامین کالای مورد نیاز بازار لوازم خانگی مانده اید، چطور می خواهید به تکنولوژی روز دنیا در کمترین زمان ممکن دست پیدا کنید؟

 

بی پرده سخن بگوییم صنعت لوازم خانگی ایران در حال حاضر ۵۰ سال از کشورهای پیشرفته عقب تر است. این عقب ماندگی شامل کیفیت و تکنولوژی تولید نیز می شود اما اینکه با شنیده شدن زمزمه های پرداخت سرمایه در گردش به واحدها تولیدی، بازار شعار های عوام فریبانه باز هم داغ شود در نوع خود قابل توجه است.

در عوام فریبانه بودن داخلی سازی ۱۰۰ درصدی قطعات همین بس که بسیاری از قطعات های تک مانند پنل تلویزیون و کولرهای گازی و برخی دیگر از قطعات به هیچ عنوان امکان داخلی سازی وجود ندارد و این موضوعی است که بسیاری از همین آقایان در گذشته به آن اذعان داشته اند. باید توجه داشت که شاید مردم تا حد زیادی دچار فراموشی در حافظه تاریخی خود باشند اما حافظه رسانه های به خوبی کار می کند و گواه این ادعا یک جستجوی ساده در موتورهای جستجوگر است مگر اینکه عده ای قصد داشته باشند تا حافظه مردم را دستکاری کنند!!!

تکنولوژی ساخت پنل تلویزیون در اختیار چند کشور است که به دلیل میزان سفارش بالای آن، صرفه اقتصادی تولید نیز برای آن کشورها وجود دارد. پنل تلویزیون یک قطعه بسیار مهم است که تولید آن در تیراژهای بسیار بالا امکان پذیر است و نیاز به سالها تحقیق و آموزش دارد. در نتیجه از همین لحظه ادعای داخلی سازی ۱۰۰ درصد قطعات را به ۹۹ درصد کاهش دهید!!!

 

تسهیلات لوازم خانگی که سر از پتروشیمی ها  و شرکت های بازرگانی درآورد

بر خلاف آنچه که ادعا می شود هنوز بسیاری از موانع تکنولوژیکی بر سر راه تولید با کیفیت لوازم خانگی وجود دارد. اینکه بخواهیم تولیدات سال های دور را با همان کیفیت و البته با چاشنی قطعات بی کیفیت چینی ادامه دهیم، رفع موانع تکنولوژیکی نیست.

طی سال های گذشته دولت های مختلف حجم عظیمی از تسهیلات کم بهره را به شرکت های لوازم خانگی سرازیر کرده اند که عدم نظارت دقیق و البته رانت ها و لابی های مختلف باعث شد تا این تسهیلات سر از پتروشیمی ها و شرکت های بازرگانی در آورند. تسهیلاتی که اگر طی این سال ها در صنعت لوازم خانگی کشور هزینه می شد، در بدترین حالت، صنعت لوازم خانگی ایران جایگاهی نظیر کشور ترکیه داشت بر همین اساس انتظار می رود وزارت صنعت برای ارائه تسهیلات به شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی و نوع استفاده از این تسهیلات کم بهره نظارت ویژه داشته باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به افزایش لوازم خانگی قاچاق گفت:

 خریداران کالای مورد نیاز خود را در دبی تهیه و سپس آن را از قاچاقچی در تهران تحویل می‌‌گیرند.

 
سید مرتضی میری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری در مورد ورود قاچاق لوازم خانگی به کشور گفت: با توجه به ممنوعیت واردات لوازم خانگی ورود لوازم خانگی قاچاق به کشور نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران با بیان اینکه هر چقدر واردات قانونی کالا سخت‌تر شود به همان نسبت واردات قاچاق بیشتر می‌شود: بطوری که مشاهده می‌شود علیرغم ممنوعیت واردات لوازم خانگی فروشگاه‌های لوازم خانگی دارای لوازم خانگی خارجی برای عرضه هستند.
* عرضه لوازم خانگی داخلی با برند خارجی
وی با بیان اینکه لوازم خانگی قاچاق دو بخش است، گفت: بخشی از لوازم خانگی قاچاق از طریق پیله‌وری و کوله‌بری و از مرزهای غربی کشور مثل بانه و مرزهای جنوبی به کشور وارد می‌شود اما بخشی دیگر از لوازم خانگی، مصنوعات داخلی است که با برند لوازم خانگی خارجی عرضه می‌شود.
میری با اشاره عرضه لوازم خانگی تقلبی اظهار داشت: قاچاقچیان لوازم خانگی داخلی را به مرزهای غربی کشور منتقل می‌کنند و در آنجا با نصب برند خارجی، لوازم خانگی ایرانی را با چند برابر قیمت به عنوان لوازم خانگی خارجی به فروش می‌رسانند.
وی بیان داشت: از آنجا که عرضه لوازم خانگی تقلبی از طریق فضای مجازی و پیامک انجام می‌شود بنابراین به مردم توصیه می‌شود تا در هنگام خرید لوازم خانگی دقت کنند که حتما کالای خود را از فروشگاه‌های معتبر دارای جواز کسب خریداری کنند تا در صورت بروز هر نوع مشکلی بتوانند مساله را از طریق تعزیرات و سامانه 124 و همچنین اتحادیه دنبال کنند.
* خرید لوازم خانگی در دوبی؛ تحویل گرفتن از قاچاقچی در تهران
میری در مورد واردات قاچاق لوازم خانگی بیان داشت: برخی از مردم لوازم خانگی را در دبی خریداری و در آنجا به قاچاقچی تحویل می‌دهند و پس قاچاقچی آن کالا را در تهران به آنها تحویل می‌دهد.
رئیس اتحادیه  فروشندگان کنندگان لوازم خانگی همچنین در رابطه با وضعیت تولید لوازم خانگی بیان داشت: قول داده شده بود که در صورت ممنوعیت واردات لوازم خانگی، تولیدات داخلی بازار را تامین کند اما این اتفاق نیفتاد.
وی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی اشباع است، بیان داشت: اشباع بودن بازار به دلیل افزایش تولید نیست بلکه مردم قدرت خرید ندارند و همین امر باعث رکود بازار شده است.
میری بیان داشت: با توجه به پرداخت ارز نیمایی به بخش‌های تولیدی لوازم خانگی حدود دو ماه است که قیمت در این بخش افزایش نیافته است.
انتهای پیام/