جزییات انبار لوازم‌خانگی کشف‌شده در بازار تهران

بعد از انتشار این خبر، شایع شده بود که ارزش کالاهای درون انبارها دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است اما این رقم به‌هیچ‌عنوان، منطقی نیست.

گسترش‌نیوز: آیا تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند لوازم‌خانگی موردنیاز بازار را تولید کنند؟ ارقام گفته‌شده درباره انبارهای کشف‌شده لوازم‌خانگی در شهر تهران واقعیت دارد یا اغراق‌آمیز است؟ برای یافتن پاسخ سوالات خود با رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی به گفت‌وگو نشستیم. با گسترش‌نیوز همراه باشید.

موضوع در حال بررسی است

دیروز خبری منتشر شد مبنی بر اینکه یک محموله لوازم‌خانگی قاچاق، کشف و ضبط شده است. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در ارتباط با این موضوع گفت: تعداد انبارها، ۲ مورد است. یکی از انبارها در شهرری قرار دارد که اطلاع چندانی درباره جزییات آن نداریم. انبار دوم در محدوده مرکزی تهران است. این انبار به یک شخص تعلق ندارد؛ ۱۳۵ تا ۱۴۰ نفر از مغازه‌داران هرکدام ۱۰ تا ۱۵ متر از انبار را در اختیار داشته‌اند و اجناس خود را در آنجا انبار می‌کردند.

مرتضی میری در تشریح بیشتر این موضوع اظهارکرد: این پرونده در حال بررسی است. نمایندگان اداره آگاهی، اتاق اصناف و گمرک اجناس را بررسی و تفکیک می‌کنند. مقداری از اجناس، ایرانی است که کنار گذاشته می‌شود؛ تکلیف بخشی از کالاها از گمرک استعلام شده است که جواب آن مثبت بوده و کنار گذاشته شده‌اند. به‌هرحال بررسی دقیق موضوع زمان می‌برد. باید منتظر ماند تا مشخص شود دقیقا چه مقدار از این کالاها، قاچاق است.

وی در ادامه افزود: بعد از انتشار این خبر شایع شده بود که ارزش کالاهای درون انبار ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. این رقم به‌هیچ‌عنوان منطقی نیست. البته این رقم بعداً به شدت کاهش یافت. به‌هرحال همان‌طور که گفته شد باید دید چه مقدار از این کالا ایرانی است، چه مقدار از آن از طریق غیرقانونی وارد شده است و چه مقدار آن قاچاق است. ممکن است تا آخر هفته نتیجه بررسی‌ها مشخص شود. ما هم معتقدیم که اگر متخلف باشند باید به سزای اعمال خود برسند.

برخورد با قاچاق از مبدا صورت بگیرد

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در ارتباط با راهکار موثر برای رفع معضل قاچاق گفت: برخورد با قاچاق باید از مبادی ورودی شروع شود. کالای قاچاق قبل از آنکه وارد مغازه شود راهی هزار کیلومتری را از مرز تا تهران، پشت سرگذاشته است. این حجم از قاچاق به صورت کامیونی وارد می‌شود. جنسی که کوله‌بر به صورت دانه‌ای وارد می‌کند اهمیت و تاثیری ندارد. مشکل اصلی اینجاست که جنس در دبی خریداری می‌شود و به صورت کامیونی به کشور وارد می‌شود. باید دید چه دست‌های پنهانی در کار است. یکی از نمایندگان مجلس می‌گفت که ۱۰ نقطه مرزی داریم که بیشتر قاچاق در این ۱۰ نقطه انجام می‌شود. مشخص است که نظارت و کنترل این مبادی باید به مراتب بیشتر شود. جنس قاچاق قبل از رسیدن به تهران، حداقل ۷ یا ۸ پاسگاه را پشت سر می‌گذارد.

حذف برندهای کره‌ای

آیا تولیدکنندگان داخلی توانسته‌اند نیاز بازار داخل را تامین کنند؟ مرتضی میری در پاسخ این سوال اظهارکرد: اوایل نتوانستند وعده خود را عملی کنند ولی به‌مرور توانمند شدند و حجم تولید را افزایش دادند. خوشبختانه دو تا سه برند کره‌ای تقریباً به‌طور کامل از بازار حذف شدند. این برندها حدود ۴۰ درصد بازار داخلی را تامین می‌کردند. در مجموع فکر می‌کنم کمبود لوازم‌خانگی ما ظرف دو تا سه ماه آینده حل شود. نه‌تنها کمبود برطرف می‌شود بلکه افزایش رقابت باعث شود قیمت‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش یابد.

وی در ارتباط با بحث تقلب در حوزه لوازم‌خانگی گفت: بعضی کالاهای نامرغوب ایرانی به اسم کالای خارجی به مردم فروخته می‌شود. ما در اتحادیه به کمک اتاق اصناف و سازمان صنعت و معدن استان تهران یک لوگو طراحی کرده‌ایم. این لوگو در واحدهای صنفی که مورد تایید این سه نهاد هستند نصب می‌شود که مردم بدانند از کجا خرید کنند. به مردم توصیه می‌کنم فریب تبلیغاتی که در فضای مجازی می‌شود را نخورند چون اگر مشکلی پیش بیاید به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان حق آنها را اعاده کرد.

وی در پایان درباره هزینه خرید یک جهیزیه خود گفت: نرخ جهیزیه متغیر است اما می‌توان گفت که برای خرید جهیزیه حداقل باید بالای ۲۵ میلیون تومان اختصاص داد.

پیامک‌ها و سایت‌های کالای بانه‌ ای را مدیریت کنید؛ مبارزه با قاچاق پیشکش!

یکی از معضلات بزرگ این روزهای تولیدکنندگان لوازم خانگی، قاچاق است. پدیده شومی که ضربات مهلکی به بخش تولید کشور وارد کرده و متاسفانه تا به امروز آن طور که باید برخورد جدی با متخلفان صورت نگرفته است.

اولین انتقاد قابل اشاره به سیستم نظارتی برخورد مقطعی و احتمالا نمایش گونه در سطح عرضه است. اینکه حالا هرازچندگاهی دستگاه های نظارتی به بازارهای فروش لوازم خانگی بروند و کالاهای قاچاق را جمع آوری و در نهایت واحد صنفی متخلف را جریمه کنند، نه تنها مسکن موقت هم به شمار نمی رود، بلکه پاک کردن صورت مساله است.

پر واضح است که واحدهای فروشنده متخلف، آخرین حلقه از این پدیده ناخوشایند اقتصادی هستند. لوازم خانگی کالای کوچکی نیست که به راحتی از مرزهای آبی وارد خاک کشور شوند، از گمرک و یا چند مرز زمینی و ایست های بازرسی عبور کنند و کسی متوجه آنها نشود.

در همین رابطه عبدالمجید اجتهادی مدیر کل پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی گفته بود : «هماهنگی قاچاقچیان با برخی از افراد صاحب منصب در استان های مرزی از دلایل قاچاق لوازم خانگی به کشور است و در حقیقت آن صاحب منصبان ورود کالا به مرزی های کشور را تسهیل می کنند.»

از همه این ها که بگذریم تعداد زیاد فروشگاه های اینترنتی “کالای بانه ای” است. یک جستجوی ساده در موتور جستجو گر گوکل نشان می دهد که بیش از صدها سایت فروش لوازم خانگی بانه وجود دارد که دست برقضا هیچکدام هم فیلتر نیستند.

البته این روزها خود معضل کالاهای قاچاق بانه ای نیز به معضل تبدیل شده!!! یعنی چه؟ یعنی اینکه در گذشته کالای بانه ای در حقیقت یک کالای قاچاق بود که از خارج کشور وارد شده بود اما در حال حاضر کالای بانه ای مشخص نیست که قاچاق است یا لوازم خانگی ایرانی که به اسم کالای خارجی بانه ای در اختیار خریداران قرار می گیرد. بماند که بخش عمده ای از این کالاها در زیرپله های تهران و با بی کیفیت ترین قطعات موجود تولید و به بانه فرستاده می شود تا به اسم کالای خارجی با کیفیت و البته بانه ای به مشتریان بخت برگشته فروخته شود.

در مدت زمان اندکی که فشارها برای مقابله با قاچاق لوازم خانگی افزایش یافته بود، بخش عمده ای از فروشندگان کالای قاچاق به فضای مجازی روی آوردند که البته هیچ نظارتی هم بر آنها نشد. حالا که بازار رها شده لوازم خانگی جولانگاه قاچاقچیان کالا شده، سایت های فروش کالاهای بانه ای با قدرت بیشتری به کار خود ادامه می دهند.

ذکر این نکته ضروری است که بسیاری از این کالاها دیگر کالای بانه ای نیستند و در حقیقت تولیدات داخلی هستند که به اسم کالای بانه ای فروخته می شوند. در همین رابطه سید مرتضی میری؛ رئیس اتحادیه لوازم خانگی گفته بود : «این روزها به دلیل کمبود لوازم خانگی خارجی در کشور، برند محصولات داخلی را عوض کرده و مارک برند‌های پرطرفدار را به آن‌ها الصاق و هم قیمت برند خارجی عرضه می‌کنند. قاچاق لوازم خانگی این روزها به دور از چشم دستگاه‌های نظارتی رخ می‌دهد و از آنجا که این فعالیت‌ها درآمد مشخصی ندارند و از راه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند قابل رصد نیستند.»

به تمام آنچه که گفته شد پیامک های تبلیغاتی فروش کالای قاچاق را نیز اضافه کنید. معضل دیگری که نه اپراتور های تلفن همراه مسئولیتش را قبول می کنند و نه هیچ نهاد نظارتی دیگری!!! حال این پرسش مطرح می شود که طرح مبارزه با قاچاق کالا به ویژه در بخش فروش لوازم خانگی، وقتی توان جلوگیری از پیامک های تبلیغاتی قاچاق را ندارد چگونه می خواهد ریشه قاچاق در کشور را خشک کند؟!!

فرصت صادرات لوازم خانگی در سایه تحریم/ پتانسیل ۱۵ کشور همسایه را جدی بگیریم

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، صنعت لوازم خانگی ایران یکی از مهمترین صنایع کشور بوده که به دلیل موقعیت استراتژیک خود می توانست به بحث اقتصاد بدون نفت کمک شایانی کند اما اینکه طی چند سال گذشته و حتی قبل از تحریم ها از این پتانسیل بالقوه کشور به درستی استفاده شده یا خیر جای نقد و بررسی فراوان دارد.

با آغاز مجدد تحریم ها و تاکیدات مقام معظم رهبری برای خودکفایی در تولید، رشد و رونق در اقتصاد کشور برنامه ریزی ها برای رسیدن به این اهداف آغاز شد. اما یکی از ارکان اساسی رونق تولید، تمرکز بر روی مقوله مهم صادرات است چنانکه صادرات می تواند در توسعه برند ایرانی نقش مهمی ایفا کند و از طرفی باعث ایجاد اشتغال پایدار برای زن و مرد سرزمین عزیزمان خواهد شد.

متاسفانه سوء مدیریت ها طی سال های گذشته باعث شد تا صنعت لوازم خانگی به جایگاه واقعی خود دست پیدا نکند اما در شرایط فعلی تولیدکنندگان داخلی می توانند به واسطه تولید با کیفیت علاوه بر کسب سهم بیشتر بازار داخل، بازارهای صادراتی منطقه را نیز به دست آورند.

با توجه به اینکه استراتژی وزارت صنعت در سال جاری تمرکز بر روی صادرات به ۱۵ کشور همسایه است، تولیدکنندگان داخلی می توانند از این فرصت طلایی به خوبی بهره ببرند هرچند مشکلاتی بر سر راه تولید وجود دارد اما نباید در این حوزه فرصت سوزی رخ دهد.

در همین رابطه رضا رحمانی؛ وزیر صنعت در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که با محوریت توسعه صادرات غیر نفتی برگزار شد گفته بود : « امروز راه نجات اقتصاد کشور در توسعه صادرات غیر نفتی است و بر همین مبنا روی افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه هدف گذاری ویژه ای انجام داده ایم. : برای افزایش صادرات به ۱۵ کشور همسایه از همه دستگاه‌های مسئول در مسیر صادرات کالا و خدمات، انتظار داریم کاملا همسو عمل کنند تا شاهد حصول نتایج لازم از این هدف گذاری در سطح اقتصاد کشورمان باشیم. برای هر یک از این کشورهای هدف صادراتی مسئول مشخصی تعیین و ضمن بررسی دقیق زمینه های صادراتی به کشورهای مقصد، میزان افزایش صادرات را بطور مستمر رصد خواهیم کرد.»

البته سازو کار صادرات باید با نظارت ویژه وزارت صنعت و دیگر دستگاه های مربوطه صورت پذیرد. متاسفانه در گذشته شاهد این معضل بوده ایم که صادرات کالای بی کیفیت لوازم خانگی باعث شده بود تا بخش مهمی از بازارهای صادراتی را از دست بدهیم.

در همین رابطه محمدرضا مدرس خیابانی؛ قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی به خبرنگار «ال کا ایران» گفته بود : « صادرات کالای لوازم خانگی بی کیفیت احتمالا در آن زمان توسط واسطه ها انجام شده است تا در یک فاصله زمانی کوتاه مدت، سود آنی نصیبشان شود که نتیجه اش از دست دادن یک بازار خوب و قابل اتکا خواهد بود. برای پس گرفتن بازار از دست رفته باید انرژی بسیاری صرف شود چنانکه در واقع نباید اجازه چنین اتفاق ناخوشایندی داده می شد. در حال حاضر به بررسی بازارهای مورد هدف می پردازیم و اگر چنانکه چنین اتفاقی رخ داده باشد تلاش می کنیم تا با توجه به پتانسیل های موجود، دوباره به آن بازار نفوذ کنیم.»

استراتژی وزارت صنعت برای صادرات به ۲+۱۵ کشور به این معنی است که به‌غیر از کشورهای عراق، امارات، افغانستان، ترکیه، پاکستان، فدراسیون روسیه، آذربایجان، ترکمنستان، عمان، کویت، قطر، ارمنستان، قزاقستان، بحرین و عربستان که کشورهای هم مرز و همسایه به شمار می آیند، دو کشور چین و هند نیز در بسته صادراتی ایران به صورت جدی حضور خواهند داشت.

به گزارش خبرنگار «ال کا ایران»، یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که چه بازار بزرگی برای صادرات کالای لوازم خانگی در اختیار تولیدکنندگان است و از این فرصت باید به خوبی استفاده شود. هرچند تولیدکنندگان نیز برای رسیدن به این اهداف نیازمند حمایت های دولت به ویژه در بخش تامین سرمایه هستند اما تولید کالای با کیفیت و جذب بازار خارجی اتکا تولیدکنندگان به حمایت های دولت را به حداقل خواهد رساند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد؛

نصب برچسب شناسایی روی واحد‌های توزیع لوازم خانگی (فروشگاه ها)
میری گفت: از هفته آینده، برچسب شناسایی برای واحد‌های شناسنامه دار (رسمی دارای پروانه کسب) توزیع لوازم خانگی در درب این واحد‌ها نصب می‌شود.
 
مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  اظهار کرد: هم اکنون مشکلی در تامین مواد اولیه در بازار لوازم خانگی وجود ندارد و تولیدکنندگان می تواند مایحتاج خود را در بازار رسمی کشور تامین کنند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در پاسخ به این پرسش که وضع مبارزه با شکل گیری بازار عرضه محصولات لوازم خانگی قاچاق در کشور چگونه است؟ تصریح کرد: قاچاق این صنعت، در کشور کمتر نشده است، به طوری که می‌توان افزایش صددرصدی را در این بازار شاهدبود

میری با بیان اینکه یک هزار و ۶۰۰ واحد‌های رسمی شناسنامه دار در تهران مشغول به فعالیت اند، افزود: از هفته آینده، برچسب‌هایی برای واحد‌های شناسنامه دار در درب این واحد‌ها نصب می‌شود  تا واحد‌های رسمی و غیررسمی در بازار مشخص شوند.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با بیان اینکه قیمت لوازم خانگی در بازار ثابت است، اظهار کرد: علل این امر را می‌توان خرید مواد اولیه تولیدکنندگان با ارز دولتی(نیما) در بازار دانست  .
به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، امیدواریم که همکاری مسئولان و دولت در این صنف بیشتر شود چرا که این همکاری باید ادامه داشته باشد تا مشکلات موجود در این صنف بخصوص قاچاق مرتفع شود.

داخلی سازی ۱۰۰ درصدی لوازم خانگی؛ عوام فریبی یا واقعیت؟/ تسهیلاتی که در صنعت لوازم خانگی هزینه نشد

طی روزهای گذشته اظهار نظرهای برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی در خصوص دریافت تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی باعث شد تا به بررسی این موضوع بپردازیم که در حال حاضر صنعت لوازم خانگی ایران در چه جایگاهی قرار دارد. متاسفانه طی سال های گذشته سوء مدیریت ها باعث شد تا شرکت های بلند آوازه ای همچون ارج و آزمایش به سرنوشت ناخوشایندی دچار شوند. از نام ارج که در حال حاضر تنها یک کارخانه مانده و از حاصل دست رنج خانواده آزمایش نیز، چند محصول چینی!!!

 روزگاری که نه تحریم بود و نه محدودیت های تولید لوازم خانگی

جنگ ستیزی آمریکایی ها با ایران حرف دیروز و امروز نیست اما سخت ترین روزهای تحریم ایران از سال ۹۱ آغاز شد. زمانی که به دستور مستقیم اوباما؛ رئیس جمهور وقت آمریکا به سنا، صنایع مادر نظیر خودرو و … تحریم شد. اما از همان زمان تا پیش از اردیبهشت ۹۷ شرایط تولید لوازم خانگی در کشور وجود داشت و سختی روزهای تحریم مجدد را تجربه نکرده بود.

البته پیش از تحریم ها نیز صنعت لوازم خانگی در بحث تحقیق و توسعه فعالیت گسترده ای نداشت. بخش عمده ای از بازار در اختیار شرکت های کره ای بود که در ایران کارخانه تولیدی احداث کرده بودند و بخش کوچکی نیز در اختیار چند شرکت تولیدکننده داخلی که به دلیل قیمت مناسب نسبت به رقبای خارجی، برای قشر متوسط رو به پایین جامعه مناسب بود.

اینکه چرا بخش تولید لوازم خانگی در ایران میل به توسعه فناوری های تولید نداشت از چند دیدگاه قابل بررسی است. عدم حمایت دولت های گذشته و البته نگاه سنتی به تولید از سمت خود تولیدکنندگان مهمترین دلایل این عقب افتادگی از تولید محصولات به روز است اما در همان زمان نیز تولید برخی قطعات های تک در ایران به دلیل عدم صرفه اقتصادی و نبود زیرساخت ها امکان پذیر نبود.
 
نتایج آزمون تولیدکنندگان لوازم خانگی در روزهای انحصار

بدعهدی قمار باز آمریکایی اگرچه پیامدهای کوتاه مدت و حتی بلند مدت بدی برای بخش تولید کشور داشت، اما همین اتفاق باعث شد تا برخی از تولیدکنندگان لوازم خانگی کشور که سالها پاشنه در مجلس را از جا در آورده بودند که درهای واردات را ببندید، به آرزوی دیرینه خود برسند. اتخاذ سیاست های جدید ارزی توسط دولت با توجه به شرایط کشور باعث شد تا واردات لوازم خانگی به صورت کامل ممنوع شود.

در همین شرایط که فرصت برای تولیدکنندگان داخلی محیا بود تا از انحصار ناخواسته به وجود آمده برای بازارسازی بیشتر محصولات خود استفاده کننده، برخی از تولیدکنندگان این بازار سازی را به بازار سوزی مبدل کردند. احتکار برخی از شرکت های تولیدکننده باعث شد تا بازار در آشفتگی بیشتر فرو برود و دست خریداران لوازم خانگی از این بازار تشنه به کالا کوتاه بماند.

متاسفانه به دلیل برخی از ملاحظات غلط هیچ وقت نام هیچ یک از شرکت های احتکار کننده فاش نشد چنانکه اگر این اتفاق رخ می داد، امروز شاهد بسیاری از ناهنجاری های اقتصادی در کشور نبودیم.

در برخی از کشورهای آسیایی با ورود به فرودگاه های این کشورها، تصاویر و اسامی افرادی به صورت بزرگ درج شده که در نگاه اول فکر خواهید کرد یک نخبه سیاسی و یا اقتصادی و حتی ورزشکار ملی هستند اما در واقع این افراد مفسدان اقتصادی آن کشور ها هستند که بدون هیچگونه ملاحظه ای اسامی و تصاویر آنها منتشر شده است و همین شفافیت باعث شده تا میزان فساد در این کشورها تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند.

در همین رابطه محمدعلی اسفنانی؛ مدیر کل تعزیرات استان تهران طی اظهار نظری با بیان اینکه اگرچه احتکار باعث کاهش عرضه لوازم خانگی به بازار شد اما مشکل اصلی گرانی لوازم خانگی، احتکار نبود، گفته بود: «شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی داخلی توانایی تامین نیاز بازار را ندارند. اگرچه محدودیت واردات لوازم خانگی باعث افزایش قیمت شد اما انتظار می‌رفت انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و با تامین نیاز مردم، سهم بازار را به دست گیرد چراکه تولیدکنندگان گلایه‌مند بودند که ما کالای ایرانی تولید می‌کنیم اما مردم به سراغ کالای و لوازم خانگی وارداتی می روند. در شرایطی که واردات لوازم خانگی محدود شده است متاسفانه نه تنها با افزایش تولید کالای داخلی مواجه نشدیم بلکه افزایش قیمت‌ها در بازار رقم خورد. برخی شرکت‌ها با بهانه تحریم تعطیل شدند اما سایر شرکت‌ها که ادعا می‌کردند تحریم اثری بر تولید آنها ندارد، میزان تولید را به شدت کاهش دادند تا قیمت کالای تولیدی با وارداتی برابری کند و تمام کاستی های گذشته جبران شود که رفتار صادقانه‌ای با مردم نبود. اگر تعمدی هم نبوده باشد، کاهش میزان تولید منطقی نیست چراکه تولیدکنندگان داخلی لوزام خانگی ادعا می‌کردند ما می‌توانیم تمام نیاز بازار را تامین کنیم، حال آنکه در این امر وامانده‌اند.»

همچنین عبدالله رضیان؛ عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در همین خصوص اظهار کرد : در سال گذشته ارز ۴۲۰۰ تومانی به تولیدکنندگان برای ثبت سفارش مواد اولیه و قطعات مورد نیاز تولید لوازم خانگی پرداخت شد این در حالی است که عرضه این ارز در قیمت‌ لوازم خانگی مشهود نبود و قیمت‌ این محصولات براساس دلار آزاد محاسبه شد.وی معتقد است حجم تولیدات لوازم خانگی داخلی نیاز بازار را پوشش نمی‌دهد، اگرچه در گذشته بخش عمده‌ای از لوازم خانگی وارداتی بود اما تولیدکنندگان لوازم خانگی ادعا کردند می‌توانند لوازم خانگی مورد نیاز کشور را تولید کنند اما در این راه واماندند.
 
خیز برخی از تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات ۴ هزار میلیاردی/ حافظه مردم را دستکاری نکنیم

بدعهدی آمریکایی ها و البته احتکار برخی از تولیدکنندگان باعث شد تا صنعت لوازم خانگی ایران به کما برود و این دقیقا همان چیزی بود که کشورهای غربی از تحریم ایران به دنبالش بودند.

اما این روزها بازهم صدای برخی از تولیدکنندگان در بوق و کرنا شده که توان داخلی سازی ۱۰۰ درصدی قطعات را داریم!!!

در اولین پرسش باید از این افراد پرسید که شما در تامین کالای مورد نیاز بازار لوازم خانگی مانده اید، چطور می خواهید به تکنولوژی روز دنیا در کمترین زمان ممکن دست پیدا کنید؟

 

بی پرده سخن بگوییم صنعت لوازم خانگی ایران در حال حاضر ۵۰ سال از کشورهای پیشرفته عقب تر است. این عقب ماندگی شامل کیفیت و تکنولوژی تولید نیز می شود اما اینکه با شنیده شدن زمزمه های پرداخت سرمایه در گردش به واحدها تولیدی، بازار شعار های عوام فریبانه باز هم داغ شود در نوع خود قابل توجه است.

در عوام فریبانه بودن داخلی سازی ۱۰۰ درصدی قطعات همین بس که بسیاری از قطعات های تک مانند پنل تلویزیون و کولرهای گازی و برخی دیگر از قطعات به هیچ عنوان امکان داخلی سازی وجود ندارد و این موضوعی است که بسیاری از همین آقایان در گذشته به آن اذعان داشته اند. باید توجه داشت که شاید مردم تا حد زیادی دچار فراموشی در حافظه تاریخی خود باشند اما حافظه رسانه های به خوبی کار می کند و گواه این ادعا یک جستجوی ساده در موتورهای جستجوگر است مگر اینکه عده ای قصد داشته باشند تا حافظه مردم را دستکاری کنند!!!

تکنولوژی ساخت پنل تلویزیون در اختیار چند کشور است که به دلیل میزان سفارش بالای آن، صرفه اقتصادی تولید نیز برای آن کشورها وجود دارد. پنل تلویزیون یک قطعه بسیار مهم است که تولید آن در تیراژهای بسیار بالا امکان پذیر است و نیاز به سالها تحقیق و آموزش دارد. در نتیجه از همین لحظه ادعای داخلی سازی ۱۰۰ درصد قطعات را به ۹۹ درصد کاهش دهید!!!

 

تسهیلات لوازم خانگی که سر از پتروشیمی ها  و شرکت های بازرگانی درآورد

بر خلاف آنچه که ادعا می شود هنوز بسیاری از موانع تکنولوژیکی بر سر راه تولید با کیفیت لوازم خانگی وجود دارد. اینکه بخواهیم تولیدات سال های دور را با همان کیفیت و البته با چاشنی قطعات بی کیفیت چینی ادامه دهیم، رفع موانع تکنولوژیکی نیست.

طی سال های گذشته دولت های مختلف حجم عظیمی از تسهیلات کم بهره را به شرکت های لوازم خانگی سرازیر کرده اند که عدم نظارت دقیق و البته رانت ها و لابی های مختلف باعث شد تا این تسهیلات سر از پتروشیمی ها و شرکت های بازرگانی در آورند. تسهیلاتی که اگر طی این سال ها در صنعت لوازم خانگی کشور هزینه می شد، در بدترین حالت، صنعت لوازم خانگی ایران جایگاهی نظیر کشور ترکیه داشت بر همین اساس انتظار می رود وزارت صنعت برای ارائه تسهیلات به شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی و نوع استفاده از این تسهیلات کم بهره نظارت ویژه داشته باشد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی با اشاره به افزایش لوازم خانگی قاچاق گفت:

 خریداران کالای مورد نیاز خود را در دبی تهیه و سپس آن را از قاچاقچی در تهران تحویل می‌‌گیرند.

 
سید مرتضی میری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری در مورد ورود قاچاق لوازم خانگی به کشور گفت: با توجه به ممنوعیت واردات لوازم خانگی ورود لوازم خانگی قاچاق به کشور نسبت به گذشته بسیار بیشتر شده است.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران با بیان اینکه هر چقدر واردات قانونی کالا سخت‌تر شود به همان نسبت واردات قاچاق بیشتر می‌شود: بطوری که مشاهده می‌شود علیرغم ممنوعیت واردات لوازم خانگی فروشگاه‌های لوازم خانگی دارای لوازم خانگی خارجی برای عرضه هستند.
* عرضه لوازم خانگی داخلی با برند خارجی
وی با بیان اینکه لوازم خانگی قاچاق دو بخش است، گفت: بخشی از لوازم خانگی قاچاق از طریق پیله‌وری و کوله‌بری و از مرزهای غربی کشور مثل بانه و مرزهای جنوبی به کشور وارد می‌شود اما بخشی دیگر از لوازم خانگی، مصنوعات داخلی است که با برند لوازم خانگی خارجی عرضه می‌شود.
میری با اشاره عرضه لوازم خانگی تقلبی اظهار داشت: قاچاقچیان لوازم خانگی داخلی را به مرزهای غربی کشور منتقل می‌کنند و در آنجا با نصب برند خارجی، لوازم خانگی ایرانی را با چند برابر قیمت به عنوان لوازم خانگی خارجی به فروش می‌رسانند.
وی بیان داشت: از آنجا که عرضه لوازم خانگی تقلبی از طریق فضای مجازی و پیامک انجام می‌شود بنابراین به مردم توصیه می‌شود تا در هنگام خرید لوازم خانگی دقت کنند که حتما کالای خود را از فروشگاه‌های معتبر دارای جواز کسب خریداری کنند تا در صورت بروز هر نوع مشکلی بتوانند مساله را از طریق تعزیرات و سامانه 124 و همچنین اتحادیه دنبال کنند.
* خرید لوازم خانگی در دوبی؛ تحویل گرفتن از قاچاقچی در تهران
میری در مورد واردات قاچاق لوازم خانگی بیان داشت: برخی از مردم لوازم خانگی را در دبی خریداری و در آنجا به قاچاقچی تحویل می‌دهند و پس قاچاقچی آن کالا را در تهران به آنها تحویل می‌دهد.
رئیس اتحادیه  فروشندگان کنندگان لوازم خانگی همچنین در رابطه با وضعیت تولید لوازم خانگی بیان داشت: قول داده شده بود که در صورت ممنوعیت واردات لوازم خانگی، تولیدات داخلی بازار را تامین کند اما این اتفاق نیفتاد.
وی با بیان اینکه بازار لوازم خانگی اشباع است، بیان داشت: اشباع بودن بازار به دلیل افزایش تولید نیست بلکه مردم قدرت خرید ندارند و همین امر باعث رکود بازار شده است.
میری بیان داشت: با توجه به پرداخت ارز نیمایی به بخش‌های تولیدی لوازم خانگی حدود دو ماه است که قیمت در این بخش افزایش نیافته است.
انتهای پیام/

قاچاق لوازم خانگی دور از چشم نهاد‌های نظارتی/ عرضه برند قلابی به قیمت اصلی!

با گران شدن محصولات لوازم خانگی و همچنین ممنوعیت واردات از ابتدای سال گذشته قاچاق محصولات تقلبی رواج بیشتری پیدا کرد و از طرفی دیگر نبود نظارت کافی بر درگاه‌های اصلی این موضوع مانند شهر‌های مرزی، منجر به شیوع این فساد شد.

در این زمینه مرتضی میری به عنوان رییس اتحادیه لوازم خانگی از تغییر مارک قلابی محصولات داخلی خبر داد و گفت: این روزها به دلیل کمبود لوازم خانگی خارجی در کشور، برند محصولات داخلی را عوض کرده و مارک برند‌های پرطرفدار را به آن‌ها الصاق و هم قیمت برند خارجی عرضه می‌کنند.

وی همچنین به نبود نهاد ناظر در این چرخه اشاره کرد و افزود: قاچاق لوازم خانگی این روزها به دور از چشم دستگاه‌های نظارتی رخ می‌دهد و از آنجا که این فعالیت‌ها درآمد مشخصی ندارند و از راه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند قابل رصد نیستند.

در ادامه محمدرضا غزنوی، سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی تخمین میزان قاچاق را غیرممکن دانست و افزود: بازار نشان می‌دهد که واردات محصولات لوازم خانگی به صورت قاچاق نسبت به ماه‌های پیش افزایش یافته اما میزان آن قابل بررسی نیست.

وی ممنوعیت کامل واردات و کاهش برندهای کره‌ای در بازار را عمده‌ترین دلایل شیوع قاچاق عنوان کرد و افزود: افزایش قیمت لوازم خانگی باعث شده که واردات غیر قانونی این محصول برای قاچاقچیان صرفه اقتصادی داشته باشد.

به گفته غزنوی، از آنجا که در مرز غربی ایران قیمت لوازم خانگی از 2 تا 5 میلیون تومان نسبت به تهران ارزان‌تر است، خیلی از مردم برای خرید لوازم خانگی به بانه می‌آیند و ترجیح می‌دهند محصول ارزان‌تر بدون توجه به گارانتی تهیه کنند.

بر اساس این گزارش، مجموعه اقدامات مبارزه با قاچاق در چندسال گذشته موجب فراهم شدن فضای مناسب برای سوق یابی به سمت تامین محصولات مورد نیاز خانوار از خارج از کشور و به خصوص به روش غیرقانونی و قاچاق شده است؛ بدین ترتیب برای جلوگیری از این معضل از یک طرف دولت باید با برنامه ریزی و سیاست گذاری کلان اقتصادی کشور به شکل صحیح و کاربردی به دنبال حمایت از تولید داخل باشد و از طرف دیگر سایر دستگاه های اجرایی هم برای با برنامه ای منسجم و راهبردی در تحقق مبارزه با قاچاق و حمایت از تولید داخل همت نمایند.

ادعای تولیدکننندگان داخلی لوزام خانگی برای تامین نیاز بازار پوچ از آب درآمد

محمدعلی اسفنانی مدیر کل تعزیرات استان تهران  درباره افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار، گفت: سال گذشته چند مورد احتکار لوازم خانگی کشف شد که در یکی از این موارد، یک برند خارجی خارجی حدود ۶۲ هزار دستگاه یخچال ساید بای ساید را در انبار احتکار کرده بود، همچنین انبارهایی با ۲۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ دستگاه لوازم خانگی احتکار شده نیز کشف شده است که حکم برخی از آنها صادر و به بازار عرضه شد.

شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی داخلی توانایی تامین نیاز بازار را ندارند

وی با بیان اینکه اگرچه احتکار باعث کاهش عرضه لوازم خانگی به بازار شد اما مشکل اصلی گرانی لوازم خانگی، احتکار نبود، افزود: شرکت های تولیدکننده لوازم خانگی داخلی توانایی تامین نیاز بازار را ندارند.

اسفنانی اظهار کرد: اگرچه محدودیت واردات لوازم خانگی باعث افزایش قیمت شد اما انتظار می‌رفت انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و با تامین نیاز مردم، سهم بازار را به دست گیرد چراکه تولیدکنندگان گلایه‌مند بودند که ما کالای ایرانی تولید می‌کنیم اما مردم به سراغ کالای و لوازم خانگی وارداتی می روند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران ادامه داد: در شرایطی که واردات لوازم خانگی محدود شده است متاسفانه نه تنها با افزایش تولید کالای داخلی مواجه نشدیم بلکه افزایش قیمت‌ها در بازار رقم خورد.

اسفنانی تصریح کرد: برخی شرکت‌ها با بهانه تحریم تعطیل شدند اما سایر شرکت‌ها که ادعا می‌کردند تحریم اثری بر تولید آنها ندارد، میزان تولید را به شدت کاهش دادند تا قیمت کالای تولیدی با وارداتی برابری کند و تمام کاستی های گذشته جبران شود که رفتار صادقانه‌ای با مردم نبود.

ادعای تولیدکننندگان داخلی لوزام خانگی برای تامین نیاز بازار پوچ از آب درآمد

مدیرکل تعزیرات استان تهران در پاسخ به اینکه آیا کاهش تولید لوازم خانگی عمدی بوده است، توضیح داد: اگر تعمدی هم نبوده باشد، کاهش میزان تولید منطقی نیست چراکه تولیدکنندگان داخلی لوزام خانگی ادعا می‌کردند ما می‌توانیم تمام نیاز بازار را تامین کنیم، حال آنکه در این امر وامانده‌اند.

مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ممنوعیت واردات لوازم خانگی عاملی برای تحقق رونق تولید است

 رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: ممنوعیت واردات کالاهای لوکس از جمله لوازم خانگی این اجازه را به تولیدکننده می دهد تا تولیداتی با کیفیت بهتری بسازد.

مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی درباره شرایط حال حاضر بازار لوازم خانگی در کشور، اظهار کرد: با توجه به اینکه به تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات لوازم خانگی ارز نیمایی تخصیص یافته است اما نوسانات هفته های گذشته منجر شد تا قیمت ها بالا رفته و عملا نرخ نیمایی تاثیری بر ثبات قیمت لوازم خانگی نداشته باشد.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تصریح کرد: زمانی که نرخ دلار کاهش پیدا می کند حباب قیمتی هم کم می شود در صورتی که اصل قیمت به خاطر نوسانات ارزی در بازار آزاد با توجه به ارز نیمایی که داده می شود تغییر نمی کند.
میری با اشاره به اینکه واردات لوازم خانگی آماده بیش از یک سال است که ممنوع شده، بیان کرد: این ممنوعیت واردات کالاهای لوکس که لوازم خانگی آماده هم جزئی از آن است این اجازه را به تولیدکننده می دهد تا خود را بازسازی کند و تولیداتی با کیفیت بهتری بسازد.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بیان کرد: یکی از مشکلات اصلی اتحادیه، افزایش قیمت محصولات کارخانجات است چرا وقتی نرخ دلار افزایش پیدا می کند، این موضوع در بهای تمام شده کالا ها اثری محسوس دارد، اما وقتی  قیمت دلار نزولی می شود، عملا بسیاری از قیمت ها تغییر نمی کنند و این موضوع به نوبه خود قابل تامل است. موضوع دیگری که منجر به رکود بازار لوازم خانگی می شود تعدد و ازدیاد کارخانجات تولیدات لوازم خانگی است که انگیزه را هم از دست صاحبان این قشر ربوده است.

نبض بازار لوازم خانگی در دست بانه و عسلویه

مشاهدات خبرنگاران همشهری از بازار لوازم خانگی تهران نشان می‌دهند، در ماه‌های اخیر قاچاقچیان علاوه بر بانه مسیر عسلویه را هم برای ورود غیرقانونی لوازم خانگی باز کرده‌اند.

در ماه‌های اخیر خروج ۲ برند کره‌ای سامسونگ و ال جی از بازار ایران به‌دلیل تحریم‌های اقتصادی موجب زمینگیر شدن روند تامین قطعات و کاهش شدید تیراژ تولید لوازم خانگی در ایران شده و همین موضوع زمینه رشد عرضه محصولات غیراصلی و فاقد گارانتی رسمی را فراهم کرده است.

ممنوعیت واردات رسمی و کاهش شدید تیراژ تولید لوازم خانگی داخلی هم زمینه رشد دو برابری قیمت‌ها را از نیمه دوم پارسال به این سو فراهم کرده است. این شرایط موجب شده واردات قاچاق و بدون گارانتی لوازم خانگی تا ۳۰درصد رشد کند. در کنار اینها بازار تقلب هم حسابی داغ شده؛ به‌طوری که یافته‌های همشهری نشان می‌دهد لوازم خانگی تولید کارگاه‌های زیر پله‌ای داخلی‌در برخی نقاط مرزی مانند بانه با نصب برچسب‌های جعلی برندهای خارجی معتبر دوباره به بازار تهران سرازیر می‌شود.

  • مردم فریب لوازم خانگی بانه‌ای و عسلویه را نخورند
  1. رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران در گفت‌وگو با همشهری با انتقاد از گسترش عرضه لوازم خانگی غیراصلی فاقد گارانتی در مورد وضعیت کنونی بازار لوازم خانگی، گفت: از نظر قیمت و عرضه، شرایط کنونی بازار لوازم خانگی عادی شده زیرا برخلاف پارسال، حالا عطش تقاضای کاذب در این بازار فروکش کرده و تنها مشتریان واقعی که نیازمند این اقلام هستند به خرید اقدام می‌کنند. مرتضی میری در مورد قیمت لوازم خانگی تولید داخل، افزود:

بعد ازقیمت لوازم خانگی تولیدی شرکت‌های داخلی که برای تامین مواد اولیه ارزنیمایی دریافت می‌کنند متاثر از رشد هزینه‌های بیمه، دستمزد و نرخ ارز تا ۲۰درصد افزایش یافته است. او افزود: در بازار لوازم خانگی خارجی نیز با توجه به ممنوعیت واردات، زمینه رشد عرضه لوازم خانگی قاچاق به اسم محصولات بانه‌ای در بازار افزایش یافته است اما واقعیت آن است که برخی افراد، لوازم خانگی ایرانی را که شباهت زیادی با کالاهای خارجی دارند از تهران به بانه برده و با نصب برچسب برندهای خارجی این کالاها را به نام کالای اصل خارجی به مشتریان می‌فروشند.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی، افزود: فروش لوازم خانگی تقلبی به نام کالای خارجی به برخی دیگر از مناطق مرزی کشور نیز گسترش یافته است؛ به‌نحوی که اخیرا شکایتی از فروش کالاهای ایرانی با برچسب خارجی در عسلویه نیز داشته‌ایم. میری با توصیه به مشتریان، افزود: مردم دقت کنند تا کالاهای دارای گارانتی اصلی را تنها از فروشگاه‌های دارای مجوز خریداری کنند. مواردی داشته‌ایم که کالای ایرانی به بانه برده شده و با نصب آرم بوش، سامسونگ و ال جی این کالا را به نام لوازم خانگی خارجی به مشتریان می‌فروشند.

او تأکید کرد: این فروشندگان، اجناس بانه‌ای را با گارانتی‌های تقلبی می‌فروشند و با هماهنگی برخی افراد در تهران نسبت به نصب آن اقدام کرده و مشتری نیز گمان می‌کند که کالای خریداری شده دارای گارانتی معتبر است اما به هنگام نقص فنی برای تامین قطعه با مشکل مواجه می‌شوند.

  • تأثیرکمبود قطعات بر گارانتی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران، با اشاره به مشکلات ایجاد شده در زمینه گارانتی لوازم خانگی در بازار، گفت: کمبود مواداولیه و قطعات لوازم خانگی بعد از تحریم‌ها موجب شده است تا ارائه خدمات گارانتی‌های اصلی نیز با مشکل مواجه شود که این موضوع در مورد لوازم خانگی خارجی و تولید مشترک بیشتر مشهود است. میری با بیان اینکه اغلب لوازم خانگی تولید داخل، گارانتی‌های اصلی و مخصوص به‌خود دارند، از کاهش شدید تیراژ تولید مشترک لوازم خانگی خبر داد و گفت:

واقعیت آن است که شرکت‌های کره‌ای بعد از برجام به ایران آمده و قراردادهای تولید مشترک با شرکای ایرانی امضا کرده‌اند اما با دور تازه تحریم‌ها، یک‌طرفه این قراردادها را لغو و دست تولیدکنندگان داخلی را در پوست گردو گذاشته‌اند. این شرکت‌ها از تامین قطعات و مواداولیه تولید لوازم خانگی برندهایشان در ایران خودداری می‌کنند؛ این در حالی است که شرکت‌های ایرانی با تحمل هزینه، سرمایه‌گذاری بالا و خرید تجهیزات به روز برای تولید مشترک محصولات این شرکت‌ها قرارداد منعقد کرده‌اند. او در مورد میزان کاهش تیراژ تولید لوازم خانگی کره‌ای بعد از تحریم‌های اخیر، گفت:

اکنون به‌دلیل نبود قطعات و مواداولیه، تیراژ تولید لوازم خانگی برند ال جی تا ۹۰درصد و سامسونگ تا ۷۵درصد کاهش داشته، با وجود این مذاکراتی برای تولید محصولات این برندهای کره‌ای با تامین قطعات از چین و با برند گلد ایران صورت گرفته است. میری در مورد کاهش تیراژ تولید مشترک انواع محصولات سامسونگ در ایران گفت: اکنون تولید محصولات یخچال و ساید این برند کره‌ای به دو مدل ساید کاهش یافته، تولید ماشین لباسشویی بسیار محدود و تولید ماشین ظرفشویی صفر شده است. اما تولید تلویزیون و جاروبرقی سامسونگ به نسبت بیشتر از سایر محصولات است.

  • رشد ۳۰درصدی قاچاق

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تهران با بیان اینکه به‌رغم تنگناهای ارزی، شرکای ایرانی طرف‌های خارجی مشکلی برای تامین ارزنیمایی واردات مواداولیه و قطعات از کره ندارند، گفت: ۷۰درصد مواداولیه و قطعات مورد نیاز برای تولید لوازم خانگی برندهای کره‌ای وارداتی است اما کره‌ای‌ها به‌دلیل تحریم‌ها از تامین مواداولیه و قطعات خودداری می‌کنند. میری با اشاره به ممنوعیت واردات لوازم خانگی خارجی گفت: متأسفانه امسال شاهد رشد ۳۰درصدی لوازم خانگی قاچاق در اغلب نقاط مرزی مانند بانه و عسلویه هستیم و این کاهش عرضه به افزایش قیمت محصولات خارجی دامن زده است.

او با بیان اینکه به‌دلیل کمبود عرضه نمی‌توان میزان افزایش قیمت لوازم خانگی خارجی در بازار را مشخص کرد، افزود: با وجود این در مورد لوازم خانگی تولید مشترک دو برند کره‌ای، قیمت محصولات سامسونگ و ال جی نسبت به اوایل سال گذشته دوبرابر و نسبت به نیمه دوم سال گذشته بر مبنای دلار نیمایی تا ۲۰درصد افزایش قیمت داشته است.