ویروس کرونا چراغ بازار شب عید لوازم خانگی را خاموش کرد

متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شده تا بازار شب عید لوازم خانگی در رکود بی سابقه ای فرو برود و این امر صدمات مالی جبران ناپذیری به بخش صنعت لوازم خانگی، به ویژه فروشگاه های لوازم خانگی وارد کند.

بازار لوازم خانگی ایران که طی 2 سال گذشته فرازو نشیب های فراوانی را پشت سر گذاشته بود، منتظر بازار شب عید لوازم خانگی بود تا از رونق این بازار، صاحبان مشاغل در این حوزه منتفع شوند و بخشی از زیان های مالی ناشی از رکود خودرا جبران کنند. کمبود کالا و به دنبال آن افزایش قیمت چشمگیر کالا در بازار لوازم خانگی ایران که از اواسط سال 97 آغاز شده بود، سایه رونق را از سر این بازار ربوده بود و انتظار می رفت تا پس از به وجود آمدن ثبات نسبی از اواسط سال 98، بازار شب عید شاهد رونق نسبی باشد.

از طرفی ورود دو برند لوازم خانگی سام و لوازم خانگی جی پلاس این نوید را میداد که در بازار شب عید کمبودی برای خریداران کالا وجود نداشته باشد، اما شیوع ویروس کرونا نه تنها بازار لوازم خانگی بلکه تمامی کاسبی های شب عید را دچار بی رونقی بی سابقه ای کرد.

خواندن این مطلب را از دست ندهید:

تبعات ویروس کرونا بر صنعت لوازم خانگی ایران را جدی بگیریم/ صنعت جهان غرق در تراژدی کرونا

در همین رابطه سید مرتضی میری، رئیس اتحادیه لوازم خانگی به خبرنگار ال کا ایران گفت : شیوع ویروس کرونا باعث شده تا بازار لوازم خانگی ایران دچار رکود دوچندان شود. پیش از این نیز این بازار به دلایل مختلفی در رکود به سر می برد و واحدهای صنفی منتظر نزدیک شدن به پایان سال بودند تا از بازار شب عید و رونقی که همه ساله در این زمان به بازار می آید، بهره ببرند اما متاسفانه شیوع این ویروس چراغ بازار را خاموش کرده است.

وی ادامه داد : بر اساس مشاهدات ما از بازار، در حال حاضر مردم به غیر از خرید مایحتاج ضروری مانند ماسک، ژل ضد عفونی و … خرید دیگری ندارند و بازار لوازم خانگی نیز در رکود بی سابقه ای فرو رفته است.

مرتضی میری گفت : مغازه های فروش لوازم خانگی در قیاس با همه ی سال ها، خلوت ترین زمان خود را سپری می کند و خریداری در این بازار وجود ندارد. شیوع این ویروس باعث شده تا خرید لوازم خانگی از اولویت خرید مردم خارج شود و بازار خالی از خریدار است.

رئیس اتحادیه لوازم خانگی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در بازار وجود ندارد افزود : پیش تر مشکل کمبود کالا در بازار داشتیم که با تولید شرکت های لوازم خانگی و ورود دو برند سام و جی پلاس و همچنین خروج کالاها از گمرک، این مشکل بر طرف شد. اما کرونا ویروس جدید باعث شد تا خریدی در بازار انجام نشود و واحد های صنفی دچار رکود بیشتری شوند.

وی در پایان گفت : اگر پیش از پایان سال مسئولین امر فکری به حال شرایط موجود کردند و توانستن از انتشار بیش از پیش ویروس جلوگیری کنند، رونق با بازار برخواهد گشت، در غیر این صورت این رکود تا زمان ریشه کن شدن ویروس کرونا ادامه خواهد داشت.

نماد