صنعت لوازم خانگی در دوراهی رقابت کیفی یا جنگ برای حذف برندهای خارجی

هیچ کجای دنیا صنعتی وجود ندارد که بدون رقابت توانسته باشد جایگاهی برای خود دست و پا کند با این حال صنعت لوازم خانگی ایران هنوز به این باور نرسیده که نیاز اول این روزهای آن، رقابت است نه جنگ برای عدم حضور برندهای خارجی.

وضعیت موجود در صنعت لوازم خانگی تنها یک پیام مخابره می کند، عدم وجود رقابت در عرصه تولید که به عقیده بسیاری از کارشناسان همین مهم سبب شده که رشد در این صنعت پر فراز و نشیب عقیم بماند.


بررسی احوالات این روزهای صنعت لوازم خانگی کشور نشان می دهد که این صنعت نه تنها در گیر هیچگونه رقابتی در تولید نیست بلکه متاسفانه جنگ پشت پرده برندهای داخلی و خارجی سبب شده که اندک توان پویایی بازار نیز از بین برود و باید قبول کرد که در این جنگ هیچ برنده ای وجود نخواهد داشت .


متاسفانه نبود شفافیت واقعی در صنعتی که به شدت درگیر قاچاق بوده باعث بروز مشکلات عدیده در این حوزه شده است که تا به امروز تمامی تلاش ها برای رفع این آفت اقتصادی بی نتیجه مانده است. اما آفت بزرگتری در دل این نا به سامانی ها وجود دارد که تا به امروز به صورت رسمی از آن پرده برداری نشده است.


در هیچ کجای دنیا صنعتی وجود ندارد که بدون رقابت توانسته باشد جایگاهی برای خود دست و پا کند با این حال صنعت لوازم خانگی ایران هنوز به این باور نرسیده که نیاز اول این روزهای آن، رقابت است نه جنگ برای عدم حضور برندهای خارجی.


بی پرده باید گفت که جنگ برای حذف برندهای خارجی بازار داخلی، بسیاری از برندهای با کیفیت ایران را از تکاپوی رقابتی که می تواند تنها راه درست برای رسیدن به مقصد نهایی یعنی کیفیت و صادرات در منطقه باشد، انداخته است.


توانی که می تواند در مسیر رقابت و تمرکز بر کیفیت تولید داخل خرج شود، صرف جنگ های بی ثمر شده و در چنین شرایطی نمی توان انتظار داشت که مصرف کننده داخلی به خرید کالای ایرانی روی بیاورد.


بدون شک در حال حاضر برخی از برندهای داخلی وجود دارند که توان مالی گسترده ای در تبلیغات داشته و می توانند پا به پای برنده های خارجی بازار در عرصه تبلیغات فعالیت کنند اما قطعا تمرکز بر تولید با کیفیت فارغ از هرگونه حاشیه، رقابتی را درخور به وجود خواهد آورد که نتیجه ای جز افزایش کیفیت و تغییر میل خریدار داخلی به خرید محصولات با کیفیت ایرانی نخواهد داشت.