در مبارزه با قاچاق کالا مصمم هستیم/ وارداتی ها به فکر داخلی سازی باشند

رئیس سازمان حمایت گفت: با توجه به قابلیت های موجود در کشور و وجود شرکت های دانش بنیان و افراد نخبه و فراهم بودن زیرساخت های نیروی انسانی امید است اقدامات موثری جهت داخلی سازی کالاهای وارداتی البته نه به قیمت کاهش کیفیت بلکه به قیمت ارتقاء کیفیت صورت پذیرد و در سال آینده در نمایشگاه شاهد تولیدات داخلی بیشتری باشیم.

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان در بازدید از ششمین نمایشگاه عرضه محصولات لوازم خانگی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و جلوگیری از ضرر مصرف کنندگان بیان داشت: در بحث مبارزه با قاچاق کالا صرفاً سازمان حمایت از مصرف کنندگان مسئولیت ندارد و گروهی از دستگاه های دولتی و نظارتی از قبیل نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات نیز عهده دار این مسئولیت هستند.

دکتر سید محمود نوابی در ادامه افزود: مسئولیت سازمان حمایت در سطح عرضه کالای قاچاق است. مردم از طریق سامانه 124 مراکز عرضه محصولات قاچاق را اطلاع رسانی نمایند تا بازرسان سازمان حمایت و با همکاری تعزیرات حکومتی نسبت به جمع آوری کالای قاچاق و جریمه فروشنده اعمال قانون نمایند.

رئیس سازمان حمایت ادامه داد: در سال 95 و نسبت به سال 94سازمان حمایت از مصرف کنندگان توفیق 10 برابری در حوزه جمع آوری کالای قاچاق داشته و مطمئناً در ادامه و با همکاری ناجا جلوگیری از عرضه کالای قاچاق بهبود خواهد یافت.

دکتر نوابی بیان داشت: ناجا از طریق کنترل مرزها و گمرک در گمرکات نقشی تعیین کننده در پیشگیری از واردات قاچاق کالا دارند.

رئیس سازمان حمایت بیان داشت: وقتی کالای قاچاق مخصوصا در اقلام کوچک مانند آرایشی، بهداشتی وارد و در سطح بازار عرضه می شوند باعث اختلال شده و جمع آوری کالای قاچاق را دشوار می کند.

دکتر نوابی در ادامه افزود: اقدامات بسیار خوبی در سال 95 صورت گرفته و شتاب خوبی داشته است. امیدواریم که در سال 96 نیز این شتاب ادامه داشته باشد.البته آخرین گزارشات نشاندهنده این موضوع است که شتاب خوبی در برخورد با عرضه کالای قاچاق وجود دارد و اگر گزارشی مبنی بر عرضه کالای قاچاق باشد جزء اولویت های سازمان بوده و همکاران و بازرسان سریعاً نسبت به برخورد با فرد متخلف اقدام می کنند.

رئیس سازمان حمایت از مصرف کننده گفت: مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه اولویت اول سازمان حمایت از مصرف کننده است. پس از آن اولویت دوم کالاهای اساسی یعنی کالاهایی است که دولت برای آن ها یارانه پرداخت می کند.

دکتر نوابی در خصوص سامانه جامع طراحی شده توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: کلیه کالاهای مصرفی و اساسی باید در این سامانه معرفی شوند. در حال حاضر بخش زیادی از کالاها در سامانه ثبت شده است و با راه اندازی این سامانه، کالای قاچاق از سایر کالاها متمایز خواهد شد.

رئیس سازمان حمایت در پایان با اعلام پیامی برای نمایشگاه سال جاری و برگزار کنندگان آن خاطرنشان کرد: با توجه به قابلیت های موجود در کشور و وجود شرکت های دانش بنیان و افراد نخبه  و فراهم بودن زیرساخت های نیروی انسانی امید است اقدامات موثری جهت داخلی سازی کالاهای وارداتی البته نه به قیمت کاهش کیفیت بلکه به قیمت ارتقاء کیفیت صورت پذیرد و در سال آینده در نمایشگاه شاهد تولیدات داخلی بیشتری باشیم.