کالای قاچاق از طریق مبادی قانونی وارد کشور می شود

بیشترین و مهمترین دغدغه بحث قاچاق در این صنعت است که از طریق مبادی قانونی وارد کشور می شود. حجم واردات اینگونه کالاها به میزان زیادی بوده و نمی توان مدعی شد که از طریق مسافران و یا کوله بر ها وارد کشور می شوند.

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری لوازم خانگی ایران «ال کا ایران»، رئیس اتاق اصناف ایران در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه عرضه محصولات لوام خانگی در خصوص وضعیت تولیدات بازار لوازم خانگی و مبارزه با قاچاق کالا گفت: حجم پولی و مالی بخش صنعت لوازم خانگی در نظام ایران 8000 میلیارد می باشد.

علی فاضلی ادامه داد : تا دهه سوم انقلاب اسلامی حدود 15 تا 17 درصد از تولید را در این صنعت به خود اختصاص داده بودیم و در حال حاضر و به کمک تولیدکنندگان داخلی، امروز در بحث تولید محصولات خانگی در داخل کشور به رشد 45 تا 50 درصدی رسیده ایم.

وی افزود: مشکلات زیادی بر سر راه تولید قرار دارد از جمله مباحث قانونی که سد راه تولید در صنعت لوازم خانگی شده است.

فاضلی بیان داشت : در خصوص این مشکلات با نمایندگان محترم مجلس نیز صحبت شده که قرار شد در این زمینه با مساعدت های مناسب و ایجاد یک فضای مناسب جهت تولید، تسهیلات لازم را جهت رونق تولید فراهم کنند.

فاضلی دغدغه اصلی صنعت لوازم خانگی را  در نظام پولی و مالی کشور دانست و افزود: نظام بانکی علیرغم همه  شعارهای داده شده در خدمت تولید نیست و سود بالای 18 درصد در مباحث تولید و در بازار رقابتی پاسخ گو نیاز تولیدکننده نخواهد بود و در نتیجه قاچاق توجیه پیدا خواهد کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران خاطر نشان کرد: بهبود کیفیت تولید با ایجاد تسهیلات امکان پذیر خواهد بود و بدینوسیله می توان یک فضای رقابتی حداقلی برای بنگاه های کوچک، متوسط و بزرگ کشور را فراهم کرد.

فاضلی تصریح کرد: مدیریت مجموعه بنگاه های کوچک توانسته است زنجیره مفقود بین بنگاه های کوچک و بزرگ را یافته و راهکاری مناسب را برای آن در نظر بگیرد.

فاضلی در پایان بیان داشت: بیشترین و مهمترین دغدغه بحث قاچاق در این صنعت است که  از طریق مبادی قانونی وارد کشور می شود. حجم واردات اینگونه کالاها به میزان زیادی بوده و نمی توان مدعی شد که از طریق مسافران و یا کوله بر ها وارد کشور می شوند. در این خصوص از رئیس اتحادیه لوازم خانگی خواسته ایم که آمار دقیقی ارائه کند تا به کمک نمایندگان مجلس و دولت محترم به بررسی موضوع  پرداخته تا راه حل درستی برای جلوگیری از ورود اینگونه کالاها پیدا کنیم.