حسین شهرستانی: بدون ایجاد فضای رقابتی فرصت رشد را از تولید می‌گیریم.


?عضو هیئت مدیره و خزانه دار اتحادیه لوازم خانگی تهران گفت: در روزهای اخیر اظهار نظرهایی در مورد بازگشت برخی برندهای خارجی به بازار لوازم خانگی داشتیم که نقدهایی جدی به این نظرات وارد است.

?حسین شهرستانی خاطر نشان کرد: اقتصاد و تولید جایی برای بایدها و نبایدهای مطلق نیست؛ تولید که بخش مهمی از اقتصاد را در‌ بَر می‌گیرد مقوله‌ای کاملاً علمی است.
سیاستگذاری جهت تولید در سطح کلان عبارت است از علم تخصیص بهینه فرصتها، اعتبارات، حمایت‌ها و منابع ارزشمند و گاهاً کمیاب ملی.

?وی با تأکید در مورد اهمیت چگونگی ورود برندهای مطرح خارجی به صحنه اقتصادی ایران افزود: متأسفانه در حالی از ورود شرکتهای خارجی صحبت می‌شود که مشخص نیست قرار است این شرکت‌ها در چه نقشی وارد ایران شوند، بعنوان وارد کننده کالای کامل (CBU)، بصورت واردات قطعات و مونتاژ کاری (SKD یا CKD) و یا حضور به عنوان سرمایه‌گذار و وارد کننده تکنولوژی در قامت تولید کننده واقعی با استفاده از استعداد‌ها، منابع و نیروی کار ایرانی با عمق تولید واقعی؟

?ایشان یادآور شد: در مورد واردات کالا «به صورت کامل» و یا «صرفاً مونتاژ‌کاری محض»، تجربه نشان داده که این امر به ‌صلاح منافع ملی ما نیست و ما در نهایت مصرف کننده تکنولوژی خواهیم بود و چیزی به ما اضافه نخواهد شد.
اما ما میتوانیم با قراردادهای تخصصی و کارشناسانه با شرکتهای بزرگ و بروز تولید کننده ی دنیا، سبب‌ساز ورود دانش، تکنولوژی، سرمایه و زیر ساخت‌های روز تولید شویم.
البته شرط آن این است که قرارداد‌ها در گام اول منوط به انتقال واقعی ماشین آلات، تکنولوژی، دانش، آموزش نیروی متخصص و زیر ساخت تولید با عمق زیاد و با استفاده از نیروی کار ایرانی باشد.
تمامی این مراحل باید همراه با راستی آزمایی باشد و قرارداد‌ها از نظر حقوقی به صورتی تنظیم گردد که اگر شرکتی نقض عهد کرد تمامی زیر ساختها برای کشور ما قابل بهره‌برداری باشد.

?خزانه دار اتحادیه تأکید کرد، اگر به دنبال حمایت و رشد صنعت لوازم خانگی هستیم و تولیدی ریشه دار و مبتنی بر توانایی‌ها و زیر ساختهای واقعی را خواستاریم؛ انحصار راه آن نیست؛ چرا که سالهاست این مسیر را در صنعت خودرو آزموده‌ایم و هنوز هم اگر انحصار و تعرفه‌های بالای ترجیحی را برداریم، حرفی برای رقابت با تولید کنندگان حرفه‌ای دنیا نداریم.

? حسین شهرستانی گفت: لازم است حرفه‌ای و به‌دور از تعصب ، به این واقعیت توجه کنید که «بدون ایجاد فضای رقابتی فرصت رشد را از تولید می‌گیریم.»
وقتی شرایط رقابتی عادلانه با شرکتهای خارجی که در ایران تولید واقعی انجام دهند صورت بگیرد، تولید کنندگان در زمینه‌های مختلف پیشرفت خواهند کرد.
در صورتی که برندهای روز دنیا، نه به عنوان عرضه کننده محصول نهایی بلکه به عنوان شریک و سرمایه‌گذار در زمینه تولیدی در ایران حضور یابند، با رقابت در زمینه‌های کیفیت، کمیت، قیمت، خدمات و برندینگ شاهد شکوفایی تولید خواهیم بود.
که در نهایت این فضای رقابتی در کنار احترام به سلایق مختلف جامعه و ایجاد حق انتخاب برای خریداران باعث ارتقاء تولید ملی و به نفع مصرف کننده خواهد بود.

نماد