جذب منابع توسط برخی تولید کنندگان خاص


حسین شهرستانی عضو هیئت مدیره و خزانه دار اتحادیه لوازم خانگی در گفتگو با خبرنگار اتحادیه گفت: تعدادی از تولید کنندگان که قاعده بازیهای سیاسی و تبلیغاتی را بهتر می‌دانند و مطرح تر هستند مانند اسفنج تمام منابع را جذب می‌کنند.

 ایشان افزود: در سالی که به نام تولید، حمایتها و مانع زدایی‌ها مطرح شده، نباید منابع بدون استراتژی مشخص و احساسی و صرفاً به نفع تعدادی از تولید کنندگان بزرگ و مطرح هزینه شود.
بسیاری از تولیدکنندگان کوچک و متوسط به نسبت امکاناتی که دریافت می‌کنند، چابکترند و بازدهی بیشتری دارند و رد پای منابعی که در اختیارشان قرار میگیرد، به وضوح در چرخه تولید و توزیع و در نهایت مصرف قابل رصد می‌باشد.
اگر این سرمایه‌ها بدرستی در چرخه تولید و توزیع و در نهایت در اختیار مصرف کننده نهایی قرار نگیرد این پروسه عقیم مانده و به هدف نمی رسد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه گفت: در بسیاری از موارد ما دو روی کاملاً متفاوت از برخی شرکت‌های تولیدی را می‌بینم: اولی هنگام جذب منابع و دومی هنگام فروش.
هنگام اختصاص منابع صحبت از حمایت از تولید ملی و ایجاد انگیزه خرید کالای ایرانی برای مصرف کننده با مزیت های مختلف رقابتی همچون کیفیت و قیمت قابل رقابت با کالای خارجی و فراوانی و تسهیلات پرداختی برای تمامی اقشار جامعه می شود، ولی متاسفانه هنگام فروش، نگاهی خود‌خواهانه و دیدی از بالا به پایین نسبت به کاسب دارند و قیمت گذاری‌ها با معیار بازار آزاد مواد اولیه و دلار صورت می‌گیرد.

 خزانه دار اتحادیه اشاره کرد: در طرحهای فروش اقساطی هم که اجرا می‌شود، ظاهراً امتیازاتی به خریدار می دهند؛ ولی لیست پایه فروش اقساطی از قیمت بازار بالاتر است و خریدار باید به صورت جداگانه سود بانک را نیز که ظاهراً کمتر از عرف است پرداخت کند.
متاسفانه در مذاکراتی که بین تولید کننده و تأمین کننده مالی صورت می‌گیرد، چون قیمت تمام شده پول تسهیلات بالا است، تفاوت سود واقعی با سود اعلامی را شرکت تولیدی روی قیمت لیست اقساطی اضافه می‌کند و مصرف کننده وقتی پرداخت شرایطی را ظاهراً با سود کمتر انجام می دهد با همان سود بالا میهمان جیب خودش است.

حسین شهرستانی خاطر نشان کرد: امیدوارم امسال همانطور که نامگذاری شده، با حمایت‌ها و مانع زدایی‌ها در مسیر تولید شاهد تخصیص عادلانه و هدفمند منابع باشیم و با تلاش دلسوزانه مسئولان و شرکتهای تولیدی اثر آن را در تنوع، کیفیت، کمیت، قیمت و ایجاد جایگاه مناسب در ذهن مصرف کنندگان مشاهده کنیم و اثرات این حمایت‌ها در سبد اقتصادی مردم ملموس باشد.

نماد