میری گفت: اتحادیه لوازم‌خانگی از نیروی انتظامی خواستار جمع‌آوری تابلو‌های برند‌های کره‌ای از سطح بازار شده است.

۱۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان
میری گفت: اتحادیه لوازم‌خانگی از نیروی انتظامی خواستار جمع‌آوری تابلو‌های برند‌های کره‌ای از سطح بازار شده است.

مرتضی میری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم‌خانگی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با بیان اینکه اتحادیه لوازم‌خانگی  از نیروی انتظامی خواستار جمع‌آوری تابلو‌های برند‌های کره‌ای از سطح بازار شده است، گفت: این اتحادیه با توجه به بدعهدی کره‌ای‌ها و قطع ارتباط آن‌ها با ایران و همچنین عدم ارسال هرگونه کالا و مواد اولیه  دو ( برند) یا نشان تجاری که سرمایه‌گذاری قابل توجهی در ایران انجام داده‌اند، طرحی را برای جمع‌آوری تابلو‌های این دو برند به نیروی انتظامی پیشنهاد داد.

این مقام مسئول در اتحادیه فروشندگان لوازم‎خانگی همچنین در واکنش به تبلیغات شهر به شهر فروشندگان کالای قاچاق لوازم‌خانگی اظهار کرد: این اشخاص همان قاچاقچیانی هستند که از طریق مرز‌های بانه و جنوب کشور کالای قاچاق وارد می‌کنند و با سوءاستفاده از نام این دو برند (نشان تجاری) در حال فروش کالای خود هستند.

میری در ادامه با بیان اینکه در حال‌حاضر ال‌جی، واردات رسمی هرگونه محصول به ایران را تکذیب کرده و صرفاً یک شرکت معروف، تعدادی پنل تلویزیون در داخل دارد، گفت: بنابراین کالا‌هایی از قبیل یخچال، لباسشویی و ظرف‌شویی که به نام این دو برند در بازار عرضه می‌شوند، تقلبی و یا قاچاق هستند.

گفتنی است،  با توجه به ممنوعیت یک سال و نیمه واردات لوازم‌خانگی از تیرماه ۹۷ تاکنون، مشاهدات در سطح بازار حاکی از آن است که دو برند کره‌ای مشهور که در سال‌های پیش از ممنوعیت بازار داخل را در اختیار داشتند، هنوز در این بازار یکه‌تاز هستند.

پیش‌تر نیز مسئولان یکی از این دو برند معروف طی نامه‌ای به نمایندگان خود اعلام کرده بودند، تابلو‌های خود را از سطح بازار جمع‌آوری نکرده و حتی طی همان نامه متقبل هزینه‌ها و عوارض شهرداری آن نیز شده بودند.

بیشتر بخوانید: طرح شناسه دار شدن کالا، راهکاری برای کاهش قاچاق لوازم خانگی

بازار لوازم‌خانگی همچنان در قُرُقِ کالای قاچاق

با وجود آنکه واردات رسمی لوازم‌خانگی ممنوع است، اما برخی از مشاهدات نشان می‌دهد که عده‌ای از واردکنندگان کالای قاچاق در شهر‌های دیگر کشور مشغول معرفی محصولات جدید خود به نمایندگان فروش خود هستند و این در حالی است که کلیه کالا‌های وارداتی لوازم خانگی از ۱۵ بهمن ماه طبق مصوبه هیات دولت ملزم به اخذ و نصب کد شناسه کالا بر روی محصولات خود هستند و در غیر اینصورت قاچاق محسوب می‌شوند.

* تعویض تابلو‌های تبلیغاتی دو برند کره‌ای در آینده‌ای نزدیک

طبق مصوبه سال ۹۵ هیات دولت، کلیه کالا‌های وارداتی لوازم خانگی از ۱۵ بهمن ماه سال جاری ملزم به اخذ و نصب کد شناسه کالا بر روی محصولات خود هستند و از روز بعد ( ۱۶ بهمن‌ماه) در صورتی که کالا‌های لوازم‌خانگی که این کد را نداشته باشند، قاچاق محسوب شده و از عرضه و خرید و فروش آن جلوگیری خواهد شد.

در حال‌حاضر نیز برند ال‌جی در حال تعویض تابلو‌های خود به برند ایرانی جی پلاس بوده و طبق وعده‌ای که مسئولان شرکت سامسونگ داده‌اند در آینده‌ای نزدیک تابلو‌های تبلیغاتی این برند نیز به برند ایرانی سام تغییر خواهد کرد.

نماد