نیازمند همت مضاعف و کار مضاعف هستیم

نیازمند همت مضاعف و کار مضاعف هستیم/ وارد میدان شویم و تولید را رونق ببخشیم/ پیشنهاد راه اندازی کمپین جامع “کالا های فاخر ایرانی، شایسته هر ایرانی”
علی اژدرکش رئیس کمیسیون امور اقتصادی اتاق اصناف و اتحادیه کفش های ماشینی و لاستیکی تهران
نیازمند همت مضاعف و کار مضاعف هستیم/ وارد میدان شویم و تولید را رونق ببخشیم/ پیشنهاد راه اندازی کمپین جامع “کالا های فاخر ایرانی، شایسته هر ایرانی”


 نیازمند همت مضاعف و کار مضاعف هستیم/ وارد میدان شویم و تولید را رونق ببخشیم/ پیشنهاد راه اندازی کمپین جامع “کالا های فاخر ایرانی، شایسته هر ایرانی”
علی اژدرکش رئیس اتحادیه کفش های ماشینی و رئیس کمیسیون امور اقتصادی اتاق اصناف تهران درجریان برگزاری دوازدهمین اجلاس ماهانه اتاق اصناف تهران به عنوان ناطق پیش از دستور در سخنانی به شرح ذیل به بیان نکته نظرات خود در خصوص وضعیت اقتصادی و تولید پرداخت و پیشنهاد داد در سه ماهه پایانی سال رونق […]

علی اژدرکش رئیس اتحادیه کفش های ماشینی و رئیس کمیسیون امور اقتصادی اتاق اصناف تهران درجریان برگزاری دوازدهمین اجلاس ماهانه اتاق اصناف تهران به عنوان ناطق پیش از دستور در سخنانی به شرح ذیل به بیان نکته نظرات خود در خصوص وضعیت اقتصادی و تولید پرداخت و پیشنهاد داد در سه ماهه پایانی سال رونق تولید کمپین جامع “کالا های فاخر ایرانی، شایسته هر ایرانی”  راه اندازی شود.

«از سال ۸۹ آغاز شد.  سالی که رهبر انقلاب تاکید کردند “امسال ما برای آنکه بتوانیم آنچه را که در این دعای شریف به ما تعلیم داده شده است و وظیفه ماست انجام دهیم، برای اینکه بتوانیم طبق اقتضائات کشور و ظرفیت های کشور حرکت کنیم احتیاج داریم به اینکه همت خودمان را چند برابر کنیم، کار را متراکم تر و پرتلاش تر کنیم، من امسال را به عنوان سال ” همت مضاعف و کار مضاعف ” نامگذاری می کنم. همانجا بود که شعارهای سال رنگ بوی اقتصادی به خود گرفت و دیگر تا حالا که ۱۰سال از آن می گذرد، این شعارها تمام نشده است. آن زمان هنوز خبری از تحریم ها و وضعیت دشوار اقتصادی این روزها نبود؛ اما رهبر انقلاب، همت مضاعف و کار مضاعف را طلب کردند.

سال ۹۰ که زمزمه تحریم ها جدی تر شد رهبر انقلاب فرمان جهاد صادر کردند. ایشان در آغاز آن سال فرمودند: «ما بایستی توجه کنیم به اساسی ترین مسائل کشور و محور همه اینها به نظر من مسائل اقتصادی است؛ لذا من این سال را سال جهاد اقتصادی نامگذاری می کنم. از ملت عزیزمان هم انتظار دارم که در عرصه اقتصادی با حرکت جهاد گونه کار کنند. مجاهدت کنند حرکت طبیعی کافی نیست، باید در این میدان حرکت حیثیتی و مجاهدانه داشته باشیم. به نظر من از این سال دیگر رهبر انقلاب کورسوی امیدی به تلاش دولت ها نداشتند اما می دانستند که باید خواست اصلی را از مردم داشته باشند. سال ۹۱ با وجود بی ثباتی در تیم اقتصادی دولت دهم و بروز عدم هماهنگی آنها میان مردم سال تولید ملیف حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شد.

سال ۹۲ که سال انتخابات نیز بود، سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نامگذاری شد و حتی در آن سال هم رهبر معظم انقلاب توجه ویژه ای بر مسایل اقتصادی کشور داشتند. در همان سال این دولت با کارنامه نامناسب اقتصادی کار را به دولت بعد که هیچ برنامه و حتی شعار اقتصادی نداشت تحویل می دهد. “دولت و ملت همدلی و همزبانی” و بعد از آن “اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل”.

بله راه همین است اقتصاد مقاومتی و نه اقتصاد ریاضتی: اقتصادی که بر پایه مقاومت و تلاش و جدیت مردم و دولت بنیان نهاده شده باشد. تولید و اشتغال در راس سیاست های اقتصاد مقاومتی است که وظیفه دولت، زمینه سازی لازم برای تحقق آن است و وظیفه مردم هم مجاهدت در این مسیر سال ۹۶ سال اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال نامگذاری شد اما نه فصل بندی و زمان بندی صورت گرفت و نه همتی برای نقاط کلیدی مصروف شد. دیو زشت و بدترکیب بی برنامگی به تحریم ها ضریب بیشتری داد و به جای تولید و اشتغال فتنه های اقتصادی رونق گرفت و راه بر فعالیت اثربخشی اقتصادی بسته شد.

سال ۹۷ نیز با همین نگاه، سال حمایت از کالاهای ایرانی نامیده شد. اینکه دولتمردان و مردم چقدر به این مهم عمل کردند. مسئله ای است که باید هر کس خودش به قضاوت بنشیند؛ اما از نگاه من بیشتر کارگروه های مختلف اقتصاد مقاومتی به راه افتاد و جلسات متعدد و طولانی مدت آنها.

عزیزان: رهبر حکیم جامعه، علاج درد را یافته و آن را با همه ما در میان می گذارند و ۱۰ سال است که بر آن تاکید می کنند ایشان سال ۹۸ را هم سال رونق تولید نامگذاری کردند و آن را علاج ارزش پول ملی، قدرت خرید مردم، اشتغال و دیگر بازیگران مهم اقتصادی عنوان کردند.

هیئت رئیسه محترم، همکاران من و روسای محترم اتحادیه های صنفی تهران:

از نگاه من رونق بخشیدن به تولید و رسیدن به اهداف عالیه آن بر سه محور دولت، تولیدکننده و مردم استوار شده، سوال من اینجاست که اگر دولت به وظایف خود عمل نکرده آیا ما به عنوان مسئولان بخش خصوصی تولیدکنندگان و یا آحاد مردم کشور به وظایف خود عمل کرده ایم؟

در خصوص وظایف دولت ها که درد دل بسیار است و گلایه ها فراوان؛ اما اشاره و یادآوری بعضی از مطالب خالی از لطف نمی باشد.

آیا می دانید که طی۱۰ سالی که شرح آن را خدمت تان ارائه دادم، سهم صنایع هیدروکربودی از ارزش افزوده صنعتی از ۱۲٫۵ درصد به ۳۸٫۵ درصد و صنایع معدنی از ۱۶٫۵ درصد به ۲۲ درصد افزایش یافته حال آنکه سهم صنایع ساخت محور که همان تولد است از ۱۲ به ۱۰ درصد و کشاورزی از ۳۸ به ۱۶ درصد کاهش یافته است.

آیا می دانید که سهم مجموع بنگاه های کوچک در نتیجه آسیب پذیری بالاتر از شرایط تحریم و رکود اقتصادی با کاهش ۲۱ درصدی مواجه شده است و بیشترین کاهش تعداد بنگاهی در صنایع چاپ و انتشار پوشاک و چرم بوده است حتی در زمینه بنگاه های متوسط و بزرگ طی این سال ها نهایتا ۱۸۳۱ واحد بنگاهی از بنگاه های صنعتی کشور حذف شده اند.

آیا می دانید به لحاظ درصد استفاده از ظرفیت موجود تنها ۲۴ درصد بنگاه های کوچک در طرفیت بالای ۷۰ درصد در حال فعالیت می باشند و یا اینکه دو سوم بودجه عملیاتی دولت یعنی بیش از ۷۰ درصد آن مختص شرکت های دولتی می باشد. همان شرکت هایی که صرفا سهم ۳٫۵ درصدی از درآمدهای مالیاتی کشور را دارند. آخر درد را به که بگوییم آن زمان که دولت خود بزرگترین مبلغ خام فروشی در کشور است. آخر با کدام منطق به صادرکنندگان مواد اولیه این کشور شامل مواد اولیه پتروشیمی، پالایشی و فلزات معافیت مالیاتی می دهید و یا به آنانی که مواد اولیه بالادستی را که امروز مورد نیاز مبرم تولیدکنندگان کشور است صادر می کند مالیات بر ارزش افزوده شان را هم به عنوان پاداش به خودشان بر می گردانید و همزمان با آن به جان تولیدکنندگان و توزیع کنندگان و واحدهای خرد و کوچک می افتید و کلا در آمد مالیاتی را معطوف به آنها می دارید. به گونه ای که به جای هدف مالیاتی ۹۲ هزار میلیاردی که برای ۸ ماه اول امسال در بودجه ۹۸ تعیین شده بود ۹۸ هزار میلیارد مالیات اخذ می کنید یعنی ۶ هزار میلیارد تومان بیش از بودجه مصوب و آن را در بودجه سال بعد به ۱۲۸ هزار میلیارد افزایش می دهید.

اما اوج درد در این دو هفته اخیر بود که دو وزارتخانه مهم کشور در سطح عالی به مدت ۱۰ روز به دنبال برگرداندن یک مربی فوتبال به کشور بودند و زمانی که صدها پرونده درخواست مواد اولیه و ماشین آلات ما در صف وزارت صمت و بانک مرکزی در نوبت است دلار کشور را با چمدان جهت پرداخت به ایشان از کشور خارج می کنند و آن را با افتخار ،رسانه ای هم می کنند در صورتی که اگر این امر به دست یک تولیدکننده جهت خرید مواد مورد نیازش اتفاق افتاده بود او را به جرم قاچاق ارز دستگیر کرده و هزار بار مجازات کرده بودند.

در این شرایط اما تنها راه علاج همان نسخه مقام معظم رهبری است که از ما خواسته اند تا به معنای واقعی کلمه وارد میدان شویم و تولید را رونق بخشیم.

به عنوان تولیدکننده وظیفه اصلی ما اول متمرکز بر کیفیت و قیمت است و بعد از آن بالا بردن کمیت و تعداد. امروز ملت ایران بیش از هر زمان دیگری تشنه چشیدن طعم زیبای کیفیت محصول ساخت داخل است به لطف تحریم های ظالمانه ترامپ و ایادی ایشان این فرصت تاریخی برای تولیدکنندگان ایرانی ایجاد شده تا سهم بازار خود را افزایش دهند و محصول فاخر خود را نه تنها در بازار داخل بلکه در بازار بین المللی نیز به عرصه رقابت و قضاوت بگذارند. اینکه از این فرصت در جهت تقویت و رونق تولید داخل بهره ببریم و یا فرصت سوزی کنیم بستگی زیادی به درایت و نوع نگاه مان دارد.

اگر مثال را مجموعه تولیدی خود با ۱۱۱۲ نفر پرسنل قرار دهم و شرایط و روند کاری خود را مروری بکنم باید بگویم که هر زمان که به دلیل آیین نامه های هر ۱۶ ساعت یکبار مسئولان با عدم امکان برنامه ریزی برای تولید مواجه شدم و یا زمانی که با کاهش ظرفیت تولید، افزایش قیمت مواد اولیه، از دست دادن مزیت رقابتی، سیاست های مالیاتی غیرمنصفانه، نظام بانکی نامساعد دست و پنجه نرم کرده ام به یاد آورده ام که از سوی فرمانده جنگ اقتصادی خطاب گرفته ام و وظیفه ام حفاظت از نظام اقتصادی کشور است. به خدا سوگند که در روز بیش از ۵ ساعت نمی خوابم ولی بارها اتفاق افتاده که پس از یادآوری نگاه پرسنل مجموعه ام به خودم و نیاز مبرم هم میهنانم به کار و اشتغال به خود نهیب زده ام که علی اژدرکش اگر غیرت داشته باشی این ۵ ساعت را هم نمی خوابی اما کلام آخر پیشنهاد من به عنوان کوچکترین عضو در جامعه بزرگ اصناف به اتاق اصناف تهران به عنوان اتاق پیشرو و الگو برای کشور و شما اعضای محترم آن در سه ماهه پایانی سال رونق تولید راه اندازی کمپین جامع “کالا های فاخر ایرانی، شایسته هر ایرانی” می باشد. بیایید تا با تداوم قدرت و اعتبار خود، با به کارگیری کلیه ابزارهای تبلیغی و پتانسیل اتحادیه های خود با به راه اندازی یک کمپین حامی تولید داخل و کالاهای ایرانی نقش موثر خود را یکبار دیگر در این جنگ اقتصادی به رخ جهانیان بکشیم دقیقا همانگونه که پیشینیان ما در دوران دفاع مقدس انجام دادند و خود را بازوی توانمند انقلاب معرفی کردند.

به یاد داشته باشیم که ما ۱۳۵ اتحادیه به همراه ۵ یا ۷ عضو هیئت مدیره خود حدوداً ۸۰۰ نفر خواهیم شد که اجگر هم قسم شویم و هر کدام در روز صرفا نیم ساعت از هر وقت خود را صرف این کمپین کنیم قادرخواهیم بود تا در طی هر ۲۴ ساعت روز به ۴ ساعت از کالای ایرانی و به دنبال آن تولید ملی حمایت کنیم.

کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف تهران در صورت موافقت هیئت رئیسه و اعضای محترم مجمع آمادگی دارد تا ساز و کار و کلیات این کمپین را طراحی کرده و حداکثر تا اجلاس آینده آن را جهت تصویب و اجرا به صحن اجلاس ارائه نماید.»