حال ناخوش تولید لوازم خانگی در کشور/ سرنوشت صنعت نساجی در انتظار صنعت لوازم خانگی

صنعت لوازم خانگی ایران با وجود تمام پتانسیل هایی که در درون خود نهفته دارد، این روزها هم تنها شده و هم متاثر از وضعیت بیمار گونه سیاسی کشور به سرطان بدخیمی مبتلا شده که ادامه روند پیش رو، سرنوشت این بخش مهم صنعتی کشور را به سرنوشت شوم صنعت نساجی ایران پیوند خواهد زد.
صنعت لوازم خانگی ایران با وجود تمام پتانسیل هایی که در درون خود نهفته دارد، این روزها هم تنها شده و هم متاثر از وضعیت بیمار گونه سیاسی کشور به سرطان بدخیمی مبتلا شده که ادامه روند پیش رو، سرنوشت این بخش مهم صنعتی کشور را به سرنوشت شوم صنعت نساجی ایران پیوند خواهد زد. این روزها آنقدر از وضعیت بد تولید، تولید کننده و کارگران گفته شده است که بر اساس یک حساب سر انگشتی می توان به یقین رسید که در تاریخ صنعت لوازم خانگی ایران، این حجم از فعالیت های رسانه ای و خبری در این حوزه بی سابقه بوده است.

تومور بدخیمی که به جان صنعت لوازم خانگی ایران افتاده بر خلاف چرخ های صنعتی کشور در حال حرکت با سرعت بسیار بالایی است که ادامه روند بی توجهی به آن باعث می شود این تومور بدخیم به مغز صنعت لوازم خانگی برسد و تمام!!!

مشکلات عدیده در بخش تولید که به عقیده تولیدکنندگان ناشی از کاهش سرمایه در گردش تولید است، باعث شده تا روز به روز کارخانه های تولیدی با میزان کمتری از توان خود به تولید بپردازند تا جایی که بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تولید لوازم خانگی در کشور طی هفت ماه نخست امسال با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

بر اساس این گزارش تولید انواع تلویزیون در هفت ماهه نخست امسال  به 394 هزار و 200 دستگاه رسیده است که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با کاهش 32.5 درصدی مواجه شده است. تولید یخچال فریزر نیز نسبت به زمان مشابه در سال گذشته کاهش 13.8 درصدی تولید را تجربه کرده که و در هفت ماهه نخست امسال تنها 553 هزار و 800 دستگاه یخچال و فریزر توسط شرکت های داخلی تولید شده است.

همچنین تولید ماشین لباسشویی تا پایان مهر ماه 296 هزار و 500 دستگاه بوده است که این رقم نسبت به سال گذشته 38.2 درصد کاهش تولید داشته است.

کولر آبی نیز از قطار کاشه تولید جا نمانده و با تولید 528 هزار و 400 دستگاه نسبت به مدت مشابه در سال 96 کاهش 5.9 درصد تولید را تجربه کرده است.
 

به گزارش خبرنگار «ال کا ایران»، حال نا خوش وضعیت تولید گریبانگیر بخش های مختلفی از جامعه خواهد شد. روند پیش رو و کم توجهی دولت به بخش تولید در خصوص بهبود فضای کسب و کار و تولید باعث خواهد شد تا دیر یا زود معضلات بیکاری و آسیب های اجتماعی گریبانگیر دولت شود. سرنوشت شوم صنعت نساجی کشور که به دلیل بی توجهی مسئولین وقت باعث نابودی یکی از بزرگترین صنایع کشور شد باید آینه عبرت تمامی مسئولین در بخش های مختلف صنعتی کشور شود. دولت و مسئولین ذی ربط هرچه سریعتر باید علاج درد تولید را پیدا و راه درمانی برای ان پیدا کنند چنانکه ادامه روند پیش رو هزینه های سنگین تری را برای دولت و مسئولین به ارمغان خواهد آورد.