طحان پور : تمامی تولیدات داخلی وابستگی ارزی دارند

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: برخی از مصرف کنندگان به این باورند که تمامی کالاها در داخل تولید و نیاز به ارز ندارد در صورتیکه اینطور نیست.

محمد طحان پور در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن اشاره به اینکه تمامی کالاهای تولید داخل وابستگی ارزی دارند، افزود: تولیدکنندگان نیاز ارزی و مواد اولیه مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه و تامین می کنند.

وی اظهارداشت: سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولید کنندگان به فرض مثال از تولیدکنندگان لوازم خانگی می خواهد ورق مورد نیاز خود را به قیمت سه هزار تومان تهیه کنند حال وقتی کالا در بازار نیست ازکجا تامین شود بنابراین چاره جزء تهیه مواد اولیه از بازار آزاد برای آنان باقی نمی ماند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: قیمت لوازم خانگی به دلائل مختلف منجمله کمبود و گرانی مواد اولیه از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تا کنون رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده است.

وی افزود: متاسفانه از یک طرف سازمان حمایت با افزایش قیمت کالاها موافق نمی کرد و از طرف دیگر به سبب گرانی بسیار بالا مواد اولیه ناشی از مشکلات ارزی امکان تولید اقتصادی در کارخانجات میسر نبود.

طحان پور تصریح کرد: برای رفع مشکلات در حوزه بازار لوازم خانگی بحث آزاد سازی قیمت از سوی برخی فعالان اقتصادی، صنعتگران و تولید کنندگان مطرح شد.

وی توضیح داد: این آزاد سازی به معنای افزایش بی قید و بند نرخ کالاها نبود که هر تولید کننده ای دلبخواهی قیمت ها را افزایش دهد بلکه مبتنی بر یکسری اصول و چهار چوب مشخصی است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: بسیاری از تولید کنندگان داخلی رقابت تنگاتنگی با یکدیگر دارند بنابراین در این اوضاع و احوال هر تولید کننده ای کالای با کیفیت، قیمت رقابتی و خدمات پس از فروش مناسب ارائه دهدبه یقین مردم روی خوش به اجناس تولیدی چنین شرکت های نشان خواهند داد.

وی افزود: بدون شک با آزاد سازی نرخ لوازم خانگی ضمن رفع مشکلات مالی و قیمتی بحث رقابت در بین تولید کنندگان به شدت تقویت و به تبع کالاها با کیفیت، قیمت و خدمات مناسب به دست مصرف کنندگان خواهدرسید.

برنامه «روی خط بازار» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت ۱۱ به مدت ۶۰ دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی» با هدف ارائه یک تصویر بزرگتر، کاملتر و قابل درک از رویدادهای مهم اقتصادی و رفع ابهامات اقتصادی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.