مهرعلیزاده در بازدید از اسنوا: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی جدید در اصفهان ممکن نیست

استاندار اصفهان گفت: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی جدید در اصفهان ممکن نیست و با برنامه‌های کلان کشور هم‌خوانی ندارد، اما باید در مجموعه‌هایی از صنعت یک گمرک اختصاصی فراهم کنیم.

محسن مهرعلیزاده در حاشیه بازدید از خط تولید محصولات یخچال و فریزر گروه صنعتی انتخاب در جمع خبرنگاران گفت: از عمر شرکت اسنوا چندین سال می گذرد و این نشان می دهد شرکت می تواند بیشتر در راستای توسعه گام بردارد.

وی ادامه داد: در نظر داریم با هر قیمتی با استفاده از مکانیسم های قانونی مانند کمیته های مشخص در راستای عملی کردن اقتصاد مقاومتی که در اختیارداریم در جهت حمایت از تولیدکنندگان و صنعتگران اقدام کنیم.

استاندار اصفهان افزود: باید در راستای تامین مالی برای جذب سرمایه گذار اقدام شود و این کار به حمایت های قانونی نیازمند است تا تولیدکنندگان کمتر دچار آسیب شده و بیشتر حمایت شوند.

مهرعلیزاده با بیان اینکه شرکت اسنوا قابلیت این را دارد که در رابطه با مهندسی و تکنولوژی سرآمد افزایش توان ملی در تولید شود، تاکید کرد: در این راستا باید در جهت توسعه اشتغال عمل کنیم.

وی با بیان اینکه شرکت اسنوا در حال حاضر به طور مستقیم پنج هزار اشتغال ایجاد کرده است، افزود: برای این منظور سالن های جدید باید ساخته شود به گونه ای که این پنج هزار نفر را در زمان بندی کوتاهی به دو برابر آنچه هست افزایش دهیم.

مهرعلیزاده با بیان اینکه هر حمایتی در این راستا کاری مثبت است، تصریح کرد: متاسفانه این شرکت تنها ۱۵ درصد از  بازار داخلی را در اختیار دارد. باید راه های توسعه صادرات را گسترش دهیم.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد از بازار  کشور در خصوص لوازم خانگی در اختیار شرکت های خارجی است، گفت: این روند باید تغییر کند، مجموعه های تصمیم گیر در وزارت صنعت و معدن و تجارت و همچینن در بخش های دیگر باید با حمایت از تولید داخلی در این راستا اقدام کنند.

استاندار تاکید کرد: در استان تا جایی که بتوانیم با استفاده از مکانیسم های قانونی این کار را انجام خواهیم داد. همچنین در سطح ملی نیز باید از طریق مذاکره با وزرات خانه های ذی ربط این مشکل را رفع کنیم. در وزارت خانه صنعت و تجارت به فکر این قضیه هستند ولی باید با حقایق بیشتر آشنا بشوند.

مهرعلیزاده در پاسخ به این پرسش که برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی در استان‌ها چه اقداماتی انجام شده است؟ تصریح کرد: این کار از لحاظ عملی غیر ممکن است، زیرا اصفهان قبلا منطقه ویژه اقتصادی داشته و این با برنامه‌های کلان کشور هم‌خوانی ندارد. اینکه در هر استان پنج منطقه ویژه اقتصادی داشته باشیم کاری پیچیده و غیرممکن است. بنابراین در مجموعه‌هایی از صنعت باید یک گمرک اختصاصی فراهم کنیم تا ورود و خروج کالاها به راحتی انجام شود که این راهکار پس از مطالعات لازم عملیاتی می شود.